Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Example of LIFO, FIFO and Weighted Average Method
Suppose the following purchases were made in ABC Ltd as like:
Date of purchase Units purchased Price/unit
1st January 500 100
2nd January 600 200
3rd January 800 400
Units used on date 4th January are 900. Find out the cost/value of units employed by using of FIFO, LIFO and weighted average.
Required:
Find out the cost of units employed and the value of the closing stocks by utilizing LIFO and Weighted Average and FIFO.
Solution
1. FIFO
Cost of units used
Date
Units
Unit price
Total cost
Jan 1
500
100
50,000
Jan 2
400
200
80,000
900
130,000
Closing stock is valued like:
2. LIFO
Jan 3
800
320,000
20,000
340,000
Closing stock is valued as
100,000
1,000
Value of closing stocks
150,000
3. Weighted average
Date Units Unit price Total Cost of Issues
0 - 0 900 257.8 232,105.20
Closing Stock Valuation = (Goods Available - Goods Issued) x Unit Price =
Unit Price = [500(100) + 600 (200) + 800 (400)]/1,900
=490,000/1,900
= 257.8
An investment alternative in a project requires a capital cost of $102 millions completed at time zero. The investment will produce a stream of revenue of $50 millions per year ove
Elements of Cost Nearly there are three elements of cost - labor, material, and expenses. These are additional divided into indirect and direct material, indirect and direct la
Fixed Budgeting The master budget discussed before is a fixed budget. A fixed budget is defined via as: 1. Just one level of activity 2. Not adjusted to re
types of operating costing
Distribution and Selling Cost Budget This is the forecast of all costs incurred in distributing and selling the company's product throughout the budget period. This is closel
what is cost accounting
Example of Flexible and Fixed Budget A company has budgeted to produce and sell 100,000 units of cakes throughout the next period. The selling price per cake is Sh. 20 and var
Goldman Corporation bought a machine on June 1, 2010, for $44,838, f.o.b. the place of manufacture. Freight to the point where it was set up was $282, and $705 was expended to inst
is sale of salvage from capital project recorded as gain/loss or applied back to project costs
In most situations this will be essential to grant credit to customers. It may be essential either due to competition or because of the custom of trade. Though, when we grant credi
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +1-415-670-9521
Phone: +1-415-670-9521
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd