Evaluating the investment using return on capital employed, Financial Accounting

Assignment Help:

Evaluating the investment using return on capital employed:

Annual depreciation charge = 1500000/5 = $300000

2087_Evaluating the investment using return on capital employed.png

Average investment = 1500000/2 = $750000

Average annual accounting profit = 1359529/5 = $271906

Return on capital employed = 100 × (271906/ 750000) = 36%

Ever since the return on capital employed is greater than the hurdle rate of 20% the investment is financially acceptable.


Related Discussions:- Evaluating the investment using return on capital employed

Derive the optimal value of loss function, Derive the Optimal Value of Loss...

Derive the Optimal Value of Loss Function A speculative attack and the consequent currency crisis may not be due to excessive money-growth or other misaligned fundamentals, bu

Assumption of the eoq model, The basic EOQ model is depends on the subseque...

The basic EOQ model is depends on the subsequent assumption: 1) The forecast usage or demand for a specified period, usually one year, is identified 2) The usage/demand is ev

Ticket Id - EM131058373M27, hello, i have got my answer, but i don''t know ...

hello, i have got my answer, but i don''t know the PART C why doesn''t calculate "working capital: 60000"?????? can not find match number in the solution table

Accounting date-trusts accounts-trusts laws and accounts, Accounting Date ...

Accounting Date In determining the accounting date of the trust, the trustees will consider the following: Date of death (accounts to anniversary of death); Fiscal y

Illustration: computation of retained profits acquisition, Illustration: Co...

Illustration: Computation of retained profits acquisition Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftIn

Determine annual effective cost, Q. Determine Annual effective cost? (...

Q. Determine Annual effective cost? (i) Payables policy One month cost of taking extended trade credit = 1.5/98.5 = 1.52% Annual effective cost = 1.015212-1 = 19.8%

Ticket Id - EM131058373M27, hello, i have got my answer, but i don''t know ...

hello, i have got my answer, but i don''t know the PART C why doesn''t calculate "working capital: 60000"?????? can not find match number in the solution table

Liberal credit standards, In order to enhance sales from their present annu...

In order to enhance sales from their present annual $35 million, ABC Company, a retailer, is considering more liberal credit standards. Presently, the firm has an average collectio

Financial accounting theory, This assessment item may be completed either i...

This assessment item may be completed either individually or in groups of two (2) students.  The group mark on both assessment items will be given to both students.  Please ensure

Market risk premium, A stock is about to pay a dividend of $2.00. The divid...

A stock is about to pay a dividend of $2.00. The dividend is expected to grow at 15% for the next 7 years, 10% for the following 3 years, 8% for the next 2 years and then return to

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd