Draw the budget line, Microeconomics

Assignment Help:

Assume you go to the market to buy apples (x1) and oranges (x2) and discover that the price of apples is 1 euro per unit and the price of oranges is 1 per unit when you buy less than 20. If, instead, you buy 10 or more oranges, the price falls to
0.75 euro each. Assuming that your money income is 40, draw the budget line.


Related Discussions:- Draw the budget line

Mba, Is Indian companies running a risk by not giving attention to cost cut...

Is Indian companies running a risk by not giving attention to cost cutting

Elasticity of demand for gasoline - environmental services, Answer in True ...

Answer in True or Flees 1.  "Revealed preference methods for valuing environmental services and goods (for example hedonic price method, travel cost model, etc.) can reveal non-

Resilience in addition to strength, Resilience in Addition to Strength: ...

Resilience in Addition to Strength: The BOP has been in overall surplus since 1996-97 with forex reserves rising, on an average, by $8.50 billion per annum during 1996-97 to 2

Indifference curve, explain the properties of indifference curve with the h...

explain the properties of indifference curve with the help of diagrams?

Microenconomics 3, Output 0 Fixed cost $100 Varaible Cost 40 what is the T...

Output 0 Fixed cost $100 Varaible Cost 40 what is the Total cost and Total revenue also the Profit/Loss

Monopsony, What are the advantages and disadvantages of monopsony?

What are the advantages and disadvantages of monopsony?

Positive and normative statement, differentiate between normative and posit...

differentiate between normative and positive statements in economics with the help of a statement

Strategy to fight ntb and reorganisation of export councils, Reorganisation...

Reorganisation of Export Councils: India has a large number of exporpromotion councils, commodity boards and other similar agencies, butheir impact on India's foreign trade h

Show the impact on price elasticity of demand, Q. Food purchases are relati...

Q. Food purchases are relatively price inelastic since food is a necessity. If food is so required for life, how will we explain the heavy advertising of food items at the

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd