Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
YTM can be determined using the price formula of a bond.
Part a
The present value (price) formula for a zero coupon bond is:
PV = F/(1+i)n
Plugging in the given information,
$300 = $1000/(1+i)15
(1+i)15 = 3.33
1+i = 1.08357
i = YTM = 0.08357 = 8.36%
Thus the YTM of the fifteen-yr zero coupon bond is 8.36%.
Part b
Semiannual coupon = 6%*$500/2 = $15
Price = $15/(1+(i/2)) + $15/(1+(i/2))2 +..... + $15/(1+(i/2)6 + $500/(1+(i/2)6 = $400
On trial and error using Excel, YTM has been determined to be 7.23%.
Thus the YTM of the three-yr semiannually 6% coupon bond is 14.45%.
Research Assignment for Quantitative Methods 2 Purpose: To design, undertake and analyse research on a negotiated project, possible themes could be any one of the following:
Nuclear holocaust It is the name given to large scale destruction and devastation that would be caused by the use of nuclear weapon. The radioactive waste will hang like a cloud i
Hi, do you do correlation assignment
Significant discussion has occurred in the literature on making management accounting more relevant to the current business environment, which is dominated by discussions of global
A group of identical synchronous motors is connected through a transformer to a 4.16-kV bus at a remote location from the generating plants of a power system. The motors are rated
how can i submit problems?
A. Northbound trucks leaving Helmand Province with USMC communications equipment must go through a washing process before getting underway, so as to prevent Tajikistan from gett
BALANCE SHEET A financial report that shows the resources, obligations, and stock of a business at a specified time frame in complying with usually recognized sales concepts (GAAP
Plase give me the answers of this sets of questions.
1) A certain brand of batteries has a lifetime that has a normal distribution with a mean of 3,800 hours and a standard deviation of 390 hours. b) What lifetime should the manufac
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd