Determine the shaft power output, Electrical Engineering

Assignment Help:

Determine the shaft power output:

A 6-pole, 50 Hz, 3-phase induction motor running on full load develops a useful torque of 180 Nm when the rotor emf frequency is 2 Hz. Determine the shaft power output. If the mechanical torque lost in friction and that for core-loss is 12 Nm, determine

(a) the input to the motor, and

(b) efficiency.

The total stator loss is 900 W.

Solution

f2  = S f  = 2

S =  2 /50 = 0.04

N s   = (120 × 50 )/6= 1000 RPM

Nr  = (1 - S ) N s  = (1 - 0.04) 1000 = 960 RPM

ω r = (2 π× 960 )/60 = 100.53 rad/s

Shaft power output = 180 × 100.53 = 18.095 kW

Mechanical power developed = (180 + 12) × 100.53 = 19.301 kW

P m   = Rotor copper loss ( (1/S) - 1)

Rotor copper loss = Pm (S/(1-S) = 19.301 (0.04/(1-0.04) = 0.804 kW

(a) Input to the motor = 19.301 + 0.804 + 0.9 = 21.005 kW

(b) Efficiency of motor = 18.095 × 100 = 86.14%


Related Discussions:- Determine the shaft power output

Phantom or fictitious loading method, Phantom or Fictitious Loading Method ...

Phantom or Fictitious Loading Method While the capacity of meters under test is extremely high, testing with actual load method would includes a considerable loss of power and

Find the rms induced voltage, A two-pole, three-phase, 60-Hz, wye-connected...

A two-pole, three-phase, 60-Hz, wye-connected, round-rotor synchronous generator has N a = 12 turns per phase in each armature phase winding and flux per pole of 0.8Wb. Find the r

N-channel enhancement mosfet, Given an n-channel enhancement MOSFET having ...

Given an n-channel enhancement MOSFET having V T = 4V, K = 0.15 A/V 2 , I DQ = 0.5A, V DSQ = 10 V, and V DD = 20 V. Using the dc design approach outlined in this section, dete

Explain the applications of emitter follower, Q. Explain the applications o...

Q. Explain the applications of emitter follower. Because of high input impedance and low output impedance an emitter follower is capable of transferring maximum power from the

Compute the number of electrons that pass a given point, Q A wire with n = ...

Q A wire with n = 10 30 electrons/m 3 has an area of cross section A = 1mm 2 and carries a current i = 50 mA. Compute the number of electrons that pass a given point in 1 s, and

Sparking with electrical equipment, Sparking : In ordinary domestic situat...

Sparking : In ordinary domestic situations, small electrical sparks are usually not hazardous. In certain conditions which are frequently encountered in science labs, even the sma

Microprocessor, Write a program to count how many from your data set called...

Write a program to count how many from your data set called MYDATA, which is a set of signed single-byte numbers, has positive value and are odd numbers. Save the result in POSOD

Explain pentium processor has a superscalar architecture, 'Pentium processo...

'Pentium processor has a superscalar architecture'. Explain the meaning of the statement. The Pentium microprocessor is organized along with three execution units. Single execu

Basic building block of a block diagram, The mathematical relationships of ...

The mathematical relationships of control systems are usually represented by block diagrams, which show the role of various components of the system and the interaction of variable

Digital Electronics, Design a MOD-6 synchronous counter using T Flip-Flops....

Design a MOD-6 synchronous counter using T Flip-Flops.

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd