Determine the loading on the beam, Mechanical Engineering

Assignment Help:

Determine the loading on the beam:

Shear force diagram for a loaded beam is illustrated in Figure. Determine the loading on the beam & therefore, draw the bending moment diagram. Situate the point of contraflexure, if any.

Solution

Let us analyse the shear force diagram specified in given Figure .

At A

The shear force diagram enhance suddenly from 0 to 6.875 kN in upward direction, at A. This denote that there is support at A, along magnitude of reaction 6.875 kN.

Between A and C

The SF diagram is an inclined straight line among A and C. It denotes that there is a uniformly distributed load among A and C. The load enhance from 6.875 kN to 3.875 kN (6.875 kN - 3.875 kN = 3 kN). Therefore, the beam carries a uniformly distributed load of   3/1.5= 2 kN/m among A and C.

At C

The shear force diagram suddenly reduces from 3.875 kN to 1.875 kN. It denote that there is a point load of 2 kN (3.875 kN - 1.875 kN) working in downward direction at C.

1987_Determine the loading on the beam.png

Figure

Between C and D

As the shear force diagram is horizontal among C and D, there is no load among C and D.

Between D and E

The SF diagram is an inclined straight line among D and E. It denotes that there is a uniformly distributed load. Load reduction from + 1.875 kN to - 1.125 kN. Thus, the beam carries a uniformly distributed load of (+1.875 + 1.125 = 3 kN) ⇒ 3/1.5= 2 kN/m between D and E.

At E

 The shear force diagram has sudden reduce from - 1.125 kN to - 6.125 kN. It denotes that there is a point load of 5 kN (↓) at E.

Between E and B

The SFD reduce from - 6.125 kN to - 9.125 kN by an inclined straight line, that shows that the beam carries a u.d.l. of   3 /1.5 = 2 kN/m among E and B.

At B

As there is a sudden enhance from - 9.125 kN to 0 at B, there is a support at B of reaction 9.125 kN.

Bending Moment

BM at A,         MA = 0

BM at C,           M C    = (6.875 × 1.5) - (2 × 1.5 × (1.5/2) )  = 8.06 kN-m

BM at D ,  M D  = (6.875 × 3) - 2 × 1.5 × 2.25 = (- 2 × 1.5) = 10.875 kN-m

BM at E,  M E  = (9.125 × 1.5) - ( 2 × 1.5 × (1.5/2)   = 11.44 kN-m

Maximum Bending Moment

Let a section XX among D and E at a distance x from the end B. SF at section XX,

Fx  =- 9.125 + 5 + 2 x - 4.125 + 2 x = 0

∴ x = 2.0625 m  (for maximum BM)

∴ M max            = (9.125 × 2.0625) - 5 × (2.0625 - 1.5) - ( 2 × 2.0625 × (2.0625/2) )

= 11.75 kN-m


Related Discussions:- Determine the loading on the beam

Two stroke and four stroke engines, T w o Stroke and Four Stroke Engines:...

T w o Stroke and Four Stroke Engines: In  the two stroke engines thermodynamic cycle is completed in One revolution of crank shaft whereas in 4 stroke engines the cycle is c

Solid modeling, Solid Modeling: 3-D solid modelling techniques provide...

Solid Modeling: 3-D solid modelling techniques provide the user along with complete information regarding the model. These may be quickly created without having to describe in

Scissors crossing, Scissors Crossing: A scissors crossing consists of...

Scissors Crossing: A scissors crossing consists of two crossovers overlapping each other. It is shown in Figure. Figure: Scissors Crossover Triangles

Eng chemistry, write notes on internal treatement of water

write notes on internal treatement of water

Compound stress, Compound Stress: Define Compound Stress. Sol.: ...

Compound Stress: Define Compound Stress. Sol.:   Simple stresses mean tensile stress or compressive stress or shear stress. The tensile and compressive stresses act on p

Define rack cutter generating process, Define Rack Cutter Generating Proces...

Define Rack Cutter Generating Process? The rack cutter generating process is also called shaping process. In this method, the generating cutter has the foam of basic rack for t

Determination of reaction at the support beam, Determination of Reaction at...

Determination of Reaction at the Support beam: Draw a SFD & BMD for the beam illustrated in Figure Figure Solution Determination of Reaction at the Support

Calculate resonant frequency, A vibrating system having mass 1.2 Kg is susp...

A vibrating system having mass 1.2 Kg is suspended by a spring of stiffness 1000 N/m and it is put to harmonic excitation of 10 N. Assuming viscous damping, Calculate : (a) R

Globular transfer, Globular Transfer Globular transfer  is characterise...

Globular Transfer Globular transfer  is characterised by a drop size of greater diameter than that of the electrode wire. The large drop is easily acted on by gravity, generall

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd