Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Q. Compute the present value?
The offer for the manufacturing rights is for a ten-year period.
Annual after-tax cash flow after Year 4 = $660000
Present value of this cash flow over six years at 12% = 660000 × 4·111 = $2713260
Present value of post Year 4 cash flows = 2713260 × 0·636 = $1725633
This net present value is equal to an annual benefit of 534383/ 5·650 = $94581
The after-tax value of the offer of $300,000 per year for 10 years = 300000 × 0·75 = $225000
In the lack of other information the offer should be accepted.
An alternative approach is to compute the present value of the offer
300000 × 0·75 × 5·650 = $1271250
Ever since this is greater than the NPV of investing by $736867 the offer should be accepted.
DISTRIBUTION UNDER THE INTESTACY PROVISIONS When a person dies without leaving a will, his estate is distributed according to the Law of Succession Act. When a person dies, fou
I am taking finance class. Our books is John C. Hull 2nd edition Risk Management and Financial Institutions. Our HW are from this book. I have four questions I need help with.
The company incurs a payroll payable of $645 per weekday of operations. The mondays of january are the 3rd, 10th, 17th, 24th, and the 31st. Paydays are every other Friday with payd
Q. What do you mean by Inflation? Predicts of future inflation of sales prices and variable costs should be prepared Therefore that a nominal NPV evaluation is able to be under
Order Point Formula The analysis discussed above tends to be somewhat cumbersome when probability distributions are most complex and dependent and multi-period cases are involv
1. Will implementing SAP R/3 across the entire PCD division provide the division with a competitive advantage? Justify your answer carefully. 2. The Raleigh team promised IBM c
What have been the dividends per share? What is the CAGR of dividends per share from 2008 to 2010? What was the retention ratio for 2008 to 2010? Calculate the DPS growth
Heathrow issues $2,000,000 of 6%, 15-year bonds dated January 1, 2011, that pay interest semiannually on June 30 and December 31. The bonds are issued at a price of $1,728,224.
Q. Evlaute Expected value of sales volume? (17500 × 0·3) + (20000 × 0·6) + (22500 × 0·1) = 19500 units Expected NPV = (((19500 × 1·35) - 10000) × 3·605) - 50000 = $8852 W
EXPLIN THE PROCEDURE FOLLOWED IN GOVERMENT SYSTEM OF ACCOUNTING IN INDIA.
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd