Compute the cost per unit, Cost Accounting

Assignment Help:

Assume that during April, the job cost sheet for Job 206 showed the following: 

                                                       Dept. A                   Dept. B

Materials requisitioned*              $ 4000                 $ 3000

Direct labor hours                                 300                        90

Machine hours                                       80                           170

Overhead Applied                                 ?                             ?

* withdrawn from the inventory. 

Required: 

§ Compute the total overhead charged to Job 206.

§ Compute  the cost per unit for the Job 206-assuming the job order was to produce 20 units

Job Cost Sheet for Job Order No. 206

 

 

 

 

Amount in $

Direct Materials

 

 

Department A

      4,000.00

 

Department B

      3,000.00

         7,000.00

Direct labor

 

 

Department A (15* 300)

      4,500.00

 

Department B (12.08*90)

      1,087.20

         5,587.20

 

 

 

Prime Cost

 

       12,587.20

Overheads:

 

 

Department A (49* 300)

    14,700.00

 

Department B (20*170)

      3,400.00

       18,100.00

 

 

 

Total cost

 

       30,687.20

 

 

 

 

 

 

     
     

Total overhead charged to Job 206 is $ 18,100.

   
     

Units Produced in Job 206 = 20

   

Total cost incurred in Job 206 =  $ 30,687.20

   

Cost per unit for the Job 206 = 30,687.20/20 = $1,534.36

      1,534.36

 

 


Related Discussions:- Compute the cost per unit

Give annual report project, Give Annual report project: You will pick ...

Give Annual report project: You will pick a publically trade company to do the analysis on with approval of the professor . the following is an outline of what should be in th

Service cost centres, Service Cost Centres Since no production cost un...

Service Cost Centres Since no production cost units pass via the service cost centers, it is essential to apportion the service department costs; to the production cost center

What is the margin of safety, Apollo Company manufactures a single product ...

Apollo Company manufactures a single product that sells for $168 per unit and whose total variable costs are $126 per unit. The company's annual fixed costs are $630,000. (1) Use t

Evaluate the expected earning, During his career in the energy industry, T-...

During his career in the energy industry, T-Bone McAdams has accumulated $5,000,000 in "surplus savings" that he is planning to donate to his college alma mater, Oklahoma A&M, in

Average cost, Under the average cost method the average cost of goods held ...

Under the average cost method the average cost of goods held in stock is recalculated after each receipt. An issue after the receipts is made at the recalculated average prices. A

calculate raw materials inventory value , Tony Allan Inc is a small manufa...

Tony Allan Inc is a small manufacturer of metal products in Toronto.  The company rents its factory building.  It uses a job order costing system because it has a wide variety of p

Calculate the equivalent annual cost, A plant is considering the replacemen...

A plant is considering the replacement of a piece of equipment in its materials handling system with a new piece. If the company's cost of capital is 10%. Should the present asset

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd