Compute the cost of good sold and the ending inventory value, Cost Accounting

Assignment Help:

Beginning inventory on March 1 consisted of 2,000 units each costing $11.20.

During March, the following was purchased for inventory:

Date

Purchase

March 5

2,800 units at a cost of $12.20 each

March 10

4,900 units at a cost of $11.70 each

March 14

2,700 units at a cost of $11.85 each

March 22

2,400 units at a cost of $11.95 each

March 28

4,700 units at a cost of $12.05 each

During March, the following was sold from inventory:

Date

Sales

March 3

1,900 units at a price of $22.40 each

March 12

6,200 units at a price of $24.40 each

March 17

3,200 units at a price of $23.70 each

March 21

400 units at a price of $23.70 each

March 25

2,700 units at a price of $23.90 each

March 31

4,500 units at a price of $24.10 each

Instructions:

Compute the cost of goods sold and the ending inventory value as of March 31 under each of the following assumptions:

1.    Periodic Inventory Method

a)    FIFO

b)    LIFO

c)    Weighted Average

2.    Perpetual Inventory Method

a)    FIFO

b)    LIFO

c)    Weighted Average


Related Discussions:- Compute the cost of good sold and the ending inventory value

Prepare the journal entries to record declaration, Unrecaptured Sec. 1250 G...

Unrecaptured Sec. 1250 Gain and 1231. Mr. Briggs purchased an apartment complex on January 10, 2011, for $2 million with 10% of the price allocated to land. He sells the complex on

What was the cost of raw materials, Raw Materials: Manufacturing Overhead B...

Raw Materials: Manufacturing Overhead Bal 1/1: 36,000 Credits: ? Debits: 383,000 Credits: ? Debits: 470,000 Bal: 12/3: 156,000 Work in Process: Bal 1/1: 73,000 Credits: 770,000

Calculate the consumption ratios for each product, The activity driver for ...

The activity driver for the shipping activity is the number of orders shipped. Product A uses 20 orders and Product B uses 60 orders. Calculate the consumption ratios for each prod

Calculate the total profit for the leisure center, A local government autho...

A local government authority owns and operates a leisure centre with numerous sporting facilities, residential accommodation, a cafeteria and a sports shop. The summer season lasts

Flexible budget, Prod 400000 DM cost $3 DL 24 moh v 1.80 F 4.50 products 35...

Prod 400000 DM cost $3 DL 24 moh v 1.80 F 4.50 products 35000 DMP12000lb@$11/lb DM use10450lb DL38500HR 880500 v moh64150 FMOH152000

Calculate manufacturing overhead for the year, Baka Corporation applies man...

Baka Corporation applies manufacturing overhead on the basis of direct labor-hours. At the beginning of the most recent year, the company based its predetermined overhead rate on t

Relevant costs, What are investment appraisal methods when opening a new pr...

What are investment appraisal methods when opening a new project?

Material sampling - analyszing direct materials cost, A. Material Sampling ...

A. Material Sampling -Analyzing Direct Material Costs You are reviewing a cost proposal, which includes an $800,200 direct material estimate. After Initial examination of the pro

Cretae trial balance in t-accounts, Chrome-It, Inc., manufactures special c...

Chrome-It, Inc., manufactures special chromed parts made to the order and specifications of the customer.  It has two production departments, stamping and plating, and two service

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd