Compute the annual depreciation on the new equipment, Cost Accounting

Assignment Help:

Goldman Corporation bought a machine on June 1, 2010, for $44,838, f.o.b. the place of manufacture. Freight to the point where it was set up was $282, and $705 was expended to install it. The machine's useful life was estimated at 10 years, with a salvage value of $3,525. On June 1, 2011, an essential part of the machine is replaced, at a cost of $3,807, with one designed to reduce the cost of operating the machine. The cost of the old part and related depreciation cannot be determined with any accuracy.

On June 1, 2014, the company buys a new machine of greater capacity for $49,350, delivered, trading in the old machine which has a fair value and trade-in allowance of $28,200. To prepare the old machine for removal from the plant cost $106, and expenditures to install the new one were $2,115. It is estimated that the new machine has a useful life of 10 years, with a salvage value of $5,640 at the end of that time. The exchange has commercial substance.

Assuming that depreciation is to be computed on the straight-line basis, compute the annual depreciation on the new equipment that should be provided for the fiscal year beginning June 1, 2014. (Round answer to 0 decimal places, e.g. $45,892.)

 


Related Discussions:- Compute the annual depreciation on the new equipment

What was the cost of goods manufactured for the period, A company started w...

A company started with $0 in direct materials, purchased $5,000 of materials, and ended with $300 in materials. Direct labor equaled $4,000. The applied overhead for the period was

Budget, a company has the budget for manufacturing overhead based on direct...

a company has the budget for manufacturing overhead based on direct labor hours. budgeting at 10,000 direct labor hours are as follows. Variable costs= 160000 Fixed Costs

Allocate joint production costs to each product, Bubble Corporation manufac...

Bubble Corporation manufactures two products, I and II, from a joint process. A single production costs $4,000 and results in 100 units of I and 400 units of II. To be ready for sa

#title.suspense account, The book of Deven Verma could not be tallied. The ...

The book of Deven Verma could not be tallied. The account transferred the difference of Rs. 1.270 in the suspense account on the debit side. the following mistakes were found later

Budgetary planning and control, Budgetary Planning and Control Budgeti...

Budgetary Planning and Control Budgeting refers to the process of quantifying the plans of an organization such as to enable it get its objectives in the defined duration.  Th

How to calculate the cost per unit for each product , Asian Ltd makes three...

Asian Ltd makes three types of gold watch - the Diva (D), the Classic (C) and the Poser (P). A traditional product costing system is used at present; although an activity based cos

Calculate- total variable cost and average variable cost, The firm currentl...

The firm currently uses 50,000 workers to produce 200,000 units of output per day. The daily wage per worker is $80, and the price of the firm’s output is $25. The cost of other va

Budget, budget preparation

budget preparation

Expenditure for the base period and the current period, 1. The table below ...

1. The table below gives data for Southland where there are three consumption goods: bananas, coconuts and grapes. Goods Quantity in base period basket

Costs and revenue, Costs and Revenue Cost of the development work ...

Costs and Revenue Cost of the development work done in-house to 1 January 2009 has been £1.5m with a further cost of £50,000 per month from now until the software is ready

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd