Calculate the variable cost, Cost Accounting

Assignment Help:

Workmen shoes accumulated the following production and cost data for the past 5 months.

1132_Calculate the Variable Cost.png

i)  Using the high/low method calculate the variable cost per unit and the fixed costs for Workmen shoes

ii)  What is the cost equation?

iii) What are estimated total overhead costs for production of 1,500 units?


Related Discussions:- Calculate the variable cost

Product versus period costs, Product Versus Period Costs Another way to...

Product Versus Period Costs Another way to look at manufacturing costs is to think of them as attaching to a product. In other words, goods result from the manufacturing proces

Equity adjustment account, Partner A (50%) Partner B (50%) sharing profi...

Partner A (50%) Partner B (50%) sharing profits equally New partner introduced $13,000 total cash including $3000 as goodwill which is raised to its full value. Partner C

Calculate the approximate yield to maturity of the bonds, Netflix Inc wants...

Netflix Inc wants to issue discount bonds with a market value equal to 45% of their face value. The income tax rate of Netflix is 30%. The bonds will carry 3.5% coupon, paying inte

Important points regarding to the variance analysis, Important Points Regar...

Important Points Regarding to the Variance Analysis Variance reporting concentrates on both with favourable and unfavourable variances. Normally unfavourable variances are pun

Basic, sir i want to know the whole procress of costing

sir i want to know the whole procress of costing

Financial statement issues that are unique to manufacturers, Financial Stat...

Financial Statement Issues that are Unique to Manufacturers Different from the retailers, manufacturers have three exclusive inventory category: 1) Raw Materials, 2)Work in

Presentation & Essay, Why are the main contribution teams can make to an or...

Why are the main contribution teams can make to an organisation? What are the conditions necessary in organisations if people are to work effectively in teams? * Describe what tea

Calculate cost of goods sold under throughput costing, The follow data rela...

The follow data relates to year 20XX for Plano Manufacturing Company: Units produced - 2,000 Units sold - 1,800 Selling price - $200 / per unit Direct material costs - $80,000 Dire

Cost concepts / classification of costs, COST CONCEPTS / CLASSIFICATION OF ...

COST CONCEPTS / CLASSIFICATION OF COSTS 1. According to functions Administration cost / office cost Selling cost Production cost / factory cost / manufacturing c

Weighted average method, Weighted Average Method This way is a perpet...

Weighted Average Method This way is a perpetual weighted average system whereas the issue price is recalculated after one of receipt of stocks taking into accounts both money

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd