Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
A company has developed a new product which it will launch next month. During the initial production phase the company expects to produce 6,400 units in batches of 100 units. The first batch to be produced is expected to require 25 hours of direct labour. The following details are expected to apply throughout the initial production phase:
• Direct material cost per unit is expected to be $4 • Direct labour is to be paid $10 per hour • A 90% learning curve is expected to apply • Other variable costs are expected to be $2 per unit
(a) Calculate the total variable cost of the 6,400 units of the new product.
(a) $ Direct material (6,400 units x $4) 25,600 Direct labour (see below) 8,503 Other variable costs (6,400 units x $2) 12,800 46,903 Direct labour: The time taken is expected to be: Y=axb = 25 x 64 -0.1520 = 13.286 hours per batch, which is a total of 850.32 hours for 64 batches 850.32 hours x $10 per hour = $8,503.20
Advertising expense $17,200 Wages expense-assemblers 36,840 Depreciation expense-machines 21,480 Utilities expense-factory 21,120 Wages expense-lathe operators 23,480 Repair expens
A firm's fixed costs for 0 units of output and its average total cost of producing different output levels are summarized in the table below. Complete the table to find the fixed c
Stock control and its Level Management must formulate decisions regarding to the control of stock levels along with a view to minimizing the cost of the company whereas achie
Evaluate the Acquisition of Manufacturing Equipment XYZ Limited is a medium sized company providing a range of medical solutions. You, the financial manager has been asked to e
looking for a dissertation of cost allocation
please concept clear me cost accounting for example, we manufacturing any product
The number of workdays varies from month to month due to the number of weekdays, holidays, days of vacation, and sick leave taken in the month. The number of units produced in a
Reef Office Supplies is interested in estimating the cost involved in hiring new employees. The following information is available regarding the costs of operating the Human Resour
Go the Hershey website to learn how to make Hershey chocolate. Review the process and take a look at some of the videos. Pay particular attention to the process steps of milling an
McDaniel Company manufactures 100-pound bags of fertilizer that have the following unit standard costs for direct materials and direct labor: Direct Materials (100 lbs. @ $1.00
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +1-415-670-9521
Phone: +1-415-670-9521
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd