Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
a) Calculate the energy required to heat 1kg of CO2 from 400oC to 600oC at a constant pressure of 1atm using:-
i) The mean heat capacity data given below
ii) The heat capacity function:-
Cp = 6.393 + 10.1 x 10-3T - 3.405 x 10-6 T2
Where Cp is in cal/mol K and T is in K.
b) It is desired to calculate the standard hear of the reaction of:-
CH3Cl (g) + KOH (g) _ CH3OH (l) + KCl (s) (A)
Standard heats of formation for CH3Cl (g) and CH3OH (l) are not available but the data
available does include the standard heats of combustion of CH3Cl (g) and CH3OH (l). What
other physical data is required to find the heat of reaction (A)?
Information:
Mean Heat Capacity of CO2 (cal/mol oC)
Reference Temperature: 0oC; Pressure 1 atm
oC cal/mol oC
0 8.595
200 9.590
400 10.360
600 10.965
aromatic carboxylic acids
What are the Disadvantages of cold working (i) Higher forces are required for deformation. (ii) Heavier and more powerful equipment is required. (iii) May produce undesir
What is use of acetonitrile compare to methanol in RP-HPLC Method development? ACN is highly polar as compare to Methanol So give Better resolution for more compound and it has p
electrolysis laws by michael faraday and how they helped him to find particle nature of electricity??
The four quantum number for the valence shell electron or last electron of sodium (Z = 11) is: (1) n =1, l= 1, m= -1, s= -1/2 (2) n =3, l=0, m=0, s= +1/2 (3) n =3,
preparation,properties,merits,demerits
Purification of raw water for domestic use involve following process: (1) SCREENING: T he raw water is passed through screens having large number of holes where floati
Each element has a unique number of protons. This unique number is known as the element's atomic number . All atoms of a given element have the same atomic number. For example:
write the structures of the major product (saytzeff elimination) when the following alcohols are dehydrated with hot,concentrated sulphuric acid. 1. 3-methyl-2-butanol 2. 2-pentano
given that ksp of MG(OH)2 is 0.000000000089,calculate the solubility of Mg(OH)2 in a solution buffered at pH=9
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd