Calculate cost or equivalent units, Cost Accounting

Assignment Help:

Calculate Cost or Equivalent Units

The given work in progress account concerns to the blending department of a company, a soft-drinks company for the month of January in 1999.  Raw materials were introduced at the start of the work whereas overheads and labour were incurred during the blending process.

Blending Department:  W.I.P Account

Particulars

Shs

Particulars

Sh

Bal b/f = 5,000L (4/5) =

65,000

Completed and transferred out: 29,000L

-

Raw materials added (30,000L)

125,000

Ending W.I.P (2/3)                      6,000L

-

Direct Labour

145,000

 

 

Factor Overheads

201,000

 

 

Additional Information

1.  Beginning W.I.P. consists of the given as:

    -  Raw materials                            shs.15,000

    -  Direct Labor                               shs.20,000

    -  Factory Overheads                      shs.30,000.

Required

Calculate cost/equivalent units utilizing as:

  1. Weighted average
  2. FIFO

 Weighted Average  

 

Total Physical Units

Materials

Conversion

Completed Transferred Out:

29,000

29,000

29,999

Ending W.I.P

  6,000

6,000

4,000

 

______

______

(2/3 X 6,000)

 

35,000

35,000

33,000

Process Costs:  In beginning Inventory:

15,000

50,000

 

                         Current Costs:

125,000

346,000

 

 

 

140,000

396,000

Cost per equivalent Unit:

 

Shs.140,000

Shs.396,000

 

 

    35,000

        33,000

 

 

= Shs.4

Shs.12

Total Cost per equivalent Unit:  4 + 12 = Shs.16

 

 

 

 

            FIFO

 

Total Physical Units

Materials

Conversion

Beginning W.I.P

  5,000

 

1,000 = (1/5 X 500)

Units started and completed during

 

 

 

The current period

= (2,900 - 5,000)

 

24,000

 

 24,000

 

24,000

Ending W.I.P

  6,000

   6,000

  4,000 = (2/3 x 6,000)

 

35,000

 

 

Equivalent Units

 

  30,000

  29,000

Current Costs:

 

125,000

346,000

Cost/Equivalent Units

 

125,000

346,000

 

 

  30,000

  29,000

Total Cost Per Equivalent Unit:

Shs,16.10

= Shs.4.20

Shs.11.90

 * Equivalent Units of 5,000 x (1 - 4/5) = 1,000 units was the work done in the period or duration to complete the beginning W.I.P.

Notice that the previous period or duration costs in the beginning W.I.P or Materials. shs.15,000 and converting - shs.50,000 have been excluded in *

 


Related Discussions:- Calculate cost or equivalent units

Long - term capital loss, The Smiths have a long-term capital loss carryove...

The Smiths have a long-term capital loss carryover of $10,000 from 2010. On May 9, 2007, David's uncle, Joe, gave him the family antique gun collection. Based on family records

Explanation of sales revenue line, The sales revenue line demonstrates the ...

The sales revenue line demonstrates the amount of sales earned throughout the different level of activities. It can be observed that between zero and somewhere between activity B a

Accrued income, Accrued income is an amount earned although not in reality ...

Accrued income is an amount earned although not in reality received during the accounting period or till the date of preparation of last accounts for the period concerned. The firs

Overhead anaylsis sheet, how do we prepare an overhead analysis sheet when ...

how do we prepare an overhead analysis sheet when the data given is already apportioned

Current overhead cost allocation system, Sam Edwards has been the accountin...

Sam Edwards has been the accounting manager for Jade Manufacturing in a highly competitive international market for ten years. Jade Manufacturing produces heavy equipment for two m

Time rate system - labour remuneration, Time Rate System - Labour Remunerat...

Time Rate System - Labour Remuneration It may be a high day rate or a flat time rate. Under flat time rate, all worker is paid for the time spend without considering the vol

What are the dimensions of the box with the minimum cost, A manufacturing c...

A manufacturing company wants to package its product in a rectangular box with a square base and a volume of 32 cubic inches. The cost of the material used for the top is $.05 squa

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd