Break Even Sales in Units, Managerial Accounting

Assignment Help:
Kibble Company had the following functional income statement for the month of July 2011:
Kibble Company
Functional Income Statement
For the Month Ending July 31, 2011
Sales ($40 x 25,000) $1,000,000
Cost of goods sold:
Direct materials ($8 x 25,000) $200,000
Direct labor ($6 x 25,000) 150,000
Variable factory overhead ($5.00 x 25,000) 125,000
Fixed factory overhead 180,000 - 655,000
Gross profit $ 345,000
Selling and administrative expenses:
Variable ($1.00 x 25,000) $25,000
Fixed 60,000 - 85,000
Net income
$ 260,000

Calculate Kibble Company''''s break-even sales in units

Related Discussions:- Break Even Sales in Units

Distinguish between advertising and public relation, Question 1: a. Dis...

Question 1: a. Distinguish between Advertising and Public Relation? b. Discuss the methods adopted by a Public Relation company in promoting the image of a destination in th

Point estimate of probabilities, POINT ESTIMATE OF PROBABILITIES This a...

POINT ESTIMATE OF PROBABILITIES This approach requires a number of different values for each of the uncertain variables to be selected. These might be values that are reasonabl

What is traditional costing, What is traditional costing In traditiona...

What is traditional costing In traditional costing overheads are first related to cost centers (production and service centres) and then to cost object, i.e. production. ABC o

Calculate the net increase or decrease in monthly profit, Painter Ltd, whic...

Painter Ltd, which manufactures and sells a single product, is currently producing and selling 102,000 units per month, which represents 85% of its full capacity. Total monthly cos

Budget Problem, BUDGET PROBLEM The Budget Director of Dave, Inc. with the ...

BUDGET PROBLEM The Budget Director of Dave, Inc. with the assistance of the Controller, Production Manager and the Sales Manager has gathered the following data for use in develop

Budget costing, Archie Ltd manufactures a product called Gizmo. It uses th...

Archie Ltd manufactures a product called Gizmo. It uses the following direct inputs: Price Quantity Cost per unit of output Direct materials $4 per gram 10 grams per unit $40 per

Activity based costing, Activity Based Costing (ABC) differs from Absorptio...

Activity Based Costing (ABC) differs from Absorption Costing (AC) in the manner in which overheads are charged to units. ABC charges overheads to units based on their proportion

Determine the tyoes of cost centre, Determine the tyoes of Cost centre ...

Determine the tyoes of Cost centre Cost centre can be of two kinds: 1. Impersonal cost centre: consisting of a location or item of equipment (or group of these) like machi

Depriciation, In 2007, the controller of the XYZ Company discovered that 20...

In 2007, the controller of the XYZ Company discovered that 2006 depreciation expense was overstated by $50,000, a material amount. Assuming an income tax rate of 40 percent, the pr

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd