Annual fixed cost for a light fixture, Macroeconomics

Assignment Help:

The annual fixed cost for a light fixture manufacturing company are $38,000, and the variable costs are $40 per unit. If the selling price per unit is p = 485 - 1.395X, what is the optimum demand for a light fixture? Identify and explain the evidence for and against the competitive model. Provide specific examples.


Related Discussions:- Annual fixed cost for a light fixture

Estimate kilograms of lobster must he catch per day, A lobster catcher spen...

A lobster catcher spends $12 500 per month to maintain a lobster boat.  He plans to catch an average of 20 days per month during lobster season.  For each day, he must allow approx

What are the steps in hypothesis testing, An experiment is explained by an ...

An experiment is explained by an exponential random variable with mean ? and x1 and x2. A proposed test of the hypothesis ?=2 next to the alternative ?=½ uses the critical region {

What is the malthusian theory on population, If population growth carry on ...

If population growth carry on then there will not be sufficient resources around for everyone this will lead to an event such as famine / war, which will decrease the population.

Impact of minimum wage law, Minimum wage laws are common in many countries....

Minimum wage laws are common in many countries. The debate over minimum wage includes claims about the impact of this action on employment levels and wage levels. What impact does

What are the two main costs of economic growth, What are the two main costs...

What are the two main costs of economic growth The two main costs of economic growth are resource depletion and environmental damage. Economic activity needs factor inp

Neoclassical theory, Do neoclassical economists view prices and wages as st...

Do neoclassical economists view prices and wages as stickly or flexible

Price and output level, In the long run A. price and output levels are mut...

In the long run A. price and output levels are mutually dependent. B. the level of output depends on the price level. C. the level of output is independent of the price level.

Hypothetical economy, #C=100+0.8yd G=100 T=0.25y X=150 M=0.25yd 1) What is ...

#C=100+0.8yd G=100 T=0.25y X=150 M=0.25yd 1) What is the level of equilibrium national income? 2) Estimate the budget surplus or deficit at the equilibrium national income. 3) Deri

Utility level and indifference curves, Consider the utility function u(x1, ...

Consider the utility function u(x1, x2) = x1x2. (a) Graph the indifference curves for utility levels 1 and 2. (They are symmetric hyperbolas Asymptotic to both axes). (b) Graph the

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd