Abc''s product information current product, Accounting Basics

Assignment Help:

ABC's Product information
Current Product Expansion Product (estimate)
Selling Price $14.50 $
Units produced and expected to be sold 80,000 5,000
Machine Hours 40,000 5,000
Direct Materials $1.30 per unit $5.60 per unit
Direct labor dollars needed per product $2.80 per unit $4.00 per unit
Variable Factory Overhead $1.00 per Machine Hour $1.00 per Machine Hour
Variable Selling Expense $0.20 per unit $0.20 per unit

Total Fixed Costs:
Fixed Factory Overhead $198,000
Fixed Selling expenses $ 191,250


Related Discussions:- Abc''s product information current product

Methods be treated on the financial statements, Honesty AL, CPA, is compil...

Honesty AL, CPA, is compiling financial statement of significant accounting policies, Honesty AL discovers that the method used to value inventory in the past was stated as "invent

Assets liabilities, decrease in owners equity decrease in owener''s equity

decrease in owners equity decrease in owener''s equity

What do you mean by salaries, Q. What do you mean by Salaries? The reco...

Q. What do you mean by Salaries? The recording of the payment of employee salaries typically involves a debit to an expense account and a credit to Cash. But for a company pays

Understand how to account for transportation costs, Q. Understand how to ac...

Q. Understand how to account for transportation costs? FOB terms are particularly important at the end of an accounting period. Goods in transit after that belong to either the

Example of accumulated depreciation account, Q. Example of accumulated depr...

Q. Example of accumulated depreciation account? The accumulated depreciation account doesn't represent cash that is being set aside to change the worn out asset. The un-depreci

Forms of business organizations, Forms of business organizations Accoun...

Forms of business organizations Accountants habitually refer to a business organization as an accounting entity or a business entity. A business entity is some business organiz

Pattillo industries makes a product that sells, Pattillo Industries makes a...

Pattillo Industries makes a product that sells for $25 a unit. The product has a $5 per unit variable cost and total fixed costs of $9,000. At budgeted sales of 1,000 units, the

Procedure, procedure followed in government system of accounting in india

procedure followed in government system of accounting in india

In between fifo and lifo which one is the correct method, Q. In between FIF...

Q. In between FIFO and lifo which one is the correct method? The differences for the four methods take place because the company paid different prices for goods purchased. No d

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd