Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
A firm plans to begin production of a new small appliance. The manager must decide whether to purchase the motors for the appliance from a vendor at $7 each or to produce them in-house. Either of two processes could be used for in-house production; one would have an annual fixed cost of $168,298 and a variable cost of $5 per unit, and the other would have an annual fixed cost of $195,667 and a variable cost of $4 per unit. Determine the range of annual volume for which each of the alternatives would be best. (Round your answer to the nearest whole number.) For annual volume less than _____?____, _____?____ (Answer for second blank can be these three options: Purchase from vendor, Production in the house at $4 a unit, Production in the house at $5 a unit) is best. For larger quantities, best to produce in house at $_______?_____ per unit.
Compare and contrast the open-systems and open-space methods for large-group interventions.
The project manager is normally directly accountable for the project result, schedule and budget.
1. Discuss how you interpret the statement 'ERP is the 'meat and potatoes' of the organisation'. 2. What are the key issues when implementing an ERP system? 3. How will tra
In 2007, the Cartoon Network was fined for public disruption of the Bostonian transportation system while using a new form of public relations called: Answer > Guerilla advertising
Please diagram a supply chain. I prefer that you diagram the supply chain of your company. However, some of you may wish to select another supply chain with which you are familia
Write an eight to ten (8-10) page paper in which you 1. Determine the impact of the companys mission, vision, and primary stakeholders on its overall success. 2. Analyze the
Major types of employment interviews
The injection molding department of a company uses an average of 30 gallons of special lubricant a day. The supply of the lubricant is replenished when the amount on hand is 170 ga
.what is rank order clustering(roc)
There is a fixed cost of$50,000 to start a production process. Once the process has begun, the variable cost per unit is $25. The revenue per unit is projected to be $45. Expressio
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd