What is the cost per unit for paychecks processed

Assignment Help Cost Accounting
Reference no: EM13554463

The accounting department of a large limousine company is analyzing the costs of its services. The cost data and level of activity for the past 16 months follow:

 

 

Customer

Paychecks

Accounting

Month

Special Analyses

Accounts

Processed

Service Costs

1

2

325

1,029

$ 63,800

2

4

310

993

68,900

3

2

302

1,268

64,000

4

1

213

1,028

61,300

5

2

222

984

61,600

6

0

214

712

50,800

7

1

131

762

51,020

8

1

123

739

54,300

9

0

115

708

50,500

10

2

296

1,232

64,800

11

2

213

978

58,000

12

1

222

929

57,500

13

2

217

1,059

62,200

14

2

132

942

54,900

15

4

300

1,299

71,530

16

4

315

1,283

64,800

Totals

30

3,650

15,945

$959,950

In addition to the above information, you learn that the accounting department had the following total costs for the past 16 months for each of the following:

Total cost of paychecks processed

$180,100

Total cost of maintaining customer accounts

109,600

Total cost of performing special analyses

120,000

Total fixed costs (total for 16 months)

550,250

Total costs

$959,950

Required

a. What is the cost per unit for (1) paychecks processed, (2) customer accounts maintained, and (3) special analyses performed?

b. Assuming the following level of cost-driver volumes for a month, what are the accounting department's estimated costs of doing business using the account analysis approach?

  • 1,000 paychecks processed
  • 200 customer accounts maintained
  • 3 special analyses

Reference no: EM13554463

Questions Cloud

Explain the energy in milk is converted to mechanical work : A 41 kg person drinks 440. g of milk, which has a "caloric" value of approximately 3.0 kJ/g. If only 17% of the energy in milk is converted to mechanical work, how high (in meters) can the person climb based on this energy intake
Methods of estimating costs-multiple regression : Estimate overhead using the multiple regression results, assuming that the company expects the plant to operate at a monthly average of 9,000 machine-hours and 3,000 labor-hours next year.
Compute what is the weight of the heaviest bear : The density of ice is 917 kg/m3, and the density of sea water is 1025 kg/m3. What is the weight of the heaviest bear that the ice can support without sinking completely beneath the water
Explain saturated mixture and saturated vapor : For each state indicate if the water is a compressed liquid, saturated liquid, saturated mixture, saturated vapor, or superheated vapor. If the exact state cnnaot be determined from the information given, include all possible states.
What is the cost per unit for paychecks processed : What is the cost per unit for paychecks processed, customer accounts maintained, and special analyses performed and what are the accounting department's estimated costs of doing business using the account analysis approach?
Find the torque that the plunger creates : A dump truck uses a hydraulic cylinder, as the drawing illustrates. find the torque that the plunger creates about the axis identified in the drawing
Describe current health record documentation : Describe current health record documentation requirements.
What is the magnitude of the force required to pull the lid : An airtight box has a removable lid of area 1.60 10-2 m2 and negligible weight. What is the magnitude of the force required to pull the lid off the box
Explain sulfate becomes bound to four al(ch3)3 fragments : Sulfate becomes bound to four Al(CH3)3 fragments in the dianion [Al4(CH3)12SO4]^-2. Using the bond angles and lengths as a guide decide if the Al(CH3)3 groups alter the SO4^2- group significantly upon formation of the [Al4(CH3)12SO4]^-2 product. E..

Reviews

Write a Review

Cost Accounting Questions & Answers

  Cost accounting assignment

Evaluate Method of measuring costs associated with production, budgeting process, normal job-order costing system , master budget, cycle time.

  Prepare the journal entries

Prepare the journal entries to record the bond issue and interest expense.

  Advise as to the liability of all the parties

Write a report on given case study and Advise as to the liability of ALL the parties both under common law and the Corporations Law.

  Prepare revenues budget

Prepare Revenues budget and Production budget in units

  Effect of exchange rate changes on cash and cash

Effect of exchange rate changes on cash and cash

  Corporate governance

You are to reflect on how this case of China Sky relates to what the arguments for and against allowing audit firm partners and/or employees to join audit committees.

  Cost-benefit analysis

A cost-benefit analysis of electronic medical records in primary care

  Non-annual interest rates and annuities

Theory of Interest- Non-annual interest rates and annuities

  Job costing in service organizations

How is job costing in service organizations different from job costing in manufacturing environments?

  Accounting for bad debt expense

Accounting for bad debt expense

  Accounting and partnership problems

Accounting and Partnership problems

  Development of relevant cash flows

Development of relevant cash flows - Cost estimating and financial analysis

Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd