Questiontrasky company is trying to decide whether it

Assignment Help Cost Accounting
Reference no: EM13348383

Question:

Trasky Company is trying to decide whether it should purchase or lease a new automated machine to be used in the production of a new product. If purchased, the new machine should cost $100,000 and could be used for ten years. The salvage value at the end of 10 years is estimated at $20,000. The machine should be depreciated using straight line depreciation over a seven year period. The annual maintenance and operating costs would be $20,000. Annual revenues are estimated at $55,000.

If the machine is leased, the company would need to pay annual lease payments of $20,700. The first lease payment and a deposit of $5,000 are due immediately. The last lease payment is paid at the starting of Year 10. The deposit is refundable at the end of the tenth year. In additional, under a normal contract, the company have to pay for all maintenance and operating costs, although the leasing company does offer a service contract that can provide annual maintenance (on leased machines only). The contract must be paid up front and costs $30,000. Trasky evaluates that the contract will reduce its annual maintenance and operating costs by $10,000. Trasky's cost of capital is 14%. The tax rate is 40%. The service contract's costs could e expensed over the 10 year period. Consider this is an operating lease.

a. Determine the NPV for the purchase, lease without the service contract, and the lease with the service contract.

b. Which is the best alternative?

Reference no: EM13348383

Reviews

Write a Review

 

Cost Accounting Questions & Answers

  What would monthly sales in members and dollars

Using the information from part what would monthly sales in members and dollars have to be to achieve a target net income of $10,000 for the month?

  Find financial statements for any for profit

Find financial statements for any "for profit" company in the computer hardware industry - Complete a ratio analysis for that company's last year's financial data

  Question1 barbara is investing in a stock and is aware that

question1. barbara is investing in a stock and is aware that the return on that investment is mainly sensitive to how

  What is yaddofs adjusted cash balance on june 30

At June 30, Yaddof Company has the following bank information: cash balance per bank $3,600; outstanding checks $680; deposits in transit $550; credit memo for interest $150; bank service charge $20. What is Yaddof's adjusted cash balance on June ..

  Determine contribution margin per unit for each type of vase

Factoring resource constraints into product mix decisions Rose Incorporated manufactures two types of vases, small and large. The following per-unit data are available. Small Vase Large Vase Sale price $60 $100 Variable costs $35 $60 Machine hours re..

  Preferred and ordinary balance sheet presentation

classify the subsequent accounts according to the preferred and ordinary balance sheet presentation.

  Overhead that would be charged to each bouquet

Riverside Florists uses an activity-based costing system to compute the cost of making floral bouquets and delivering the bouquets to its commercial customers.

  Questionprepare the 2009 financial statements for the walt

questionprepare the 2009 financial statements for the walt disney company on the internet. use those financial

  Are they better off licensing or being aggressive

Since the VP's trust you, they asked you to figure out the most they should pay for a license from SohnCo and how does this strategy work for them? Are they better off licensing or being aggressive?

  Describe how you would deal with his ethical dilemma

He indicated to John that it was a close call between him and Patty and that he wanted to let John know personally about the decision before it was announced officially - What should John do? Describe how you would deal with his ethical dilemma (co..

  Depreciation for accounting and income tax purposes

Evaluated warranty costs are expensed for accounting purposes when incurred. depreciation for accounting and income tax purposes differs because of dissimilar bases of carrying the related property.

  What are the standard cost for materials

The standard materials cost of a product is $40 per unit, based on 10 pounds of raw materials at a standard cost of $4 per pound.  During January 20X9, 1,000 units of product were produced, using 10,200 pounds of raw material at a cost of $4.20..

Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd