What is average cost in the producing output, Macroeconomics

Assignment Help:

What is average cost in the producing output?

Average total cost, frequently considered as to simply average cost, is sum of total cost divided through quantity of output generated.

                ATC = TC/Q

Average fixed cost:

It is the fixed cost per unit of output as:

                AFC = FC/Q

Average variable cost:

It is the variable cost per unit of output as:

                AVC = VC/Q


Related Discussions:- What is average cost in the producing output

Assignment help, Consider the economic data for Country A: Unemployment lev...

Consider the economic data for Country A: Unemployment level of 15% Natural Rate of Unemployment is 6%. Required Reserves is 25% C = 50 + 0.75Y; I = 600; G = 250 (note: T = 200 for

Difference between a normal good and an inferior good, Price/Feeder Quantit...

Price/Feeder Quantity Demanded Quantity Supplied $300 500 1800 270 600 1700 240 700 1600 210 800 1500 180 1000 1400 150 1100 1300 120 1200 1200 90 1300 1100 60 1400 1000 30 1500 90

What are the important tools of making decisions, What are the important to...

What are the important tools of making decisions? Making Decisions: a. How economists model decision making through individuals and firms b. Implicit costs and Explicit-C

Kind of goods also the mrs, Suppose the utility function is given by: u(x,y...

Suppose the utility function is given by: u(x,y) = 3x+4y. What kind of goods are X and Y and what is the MRS?

Quantity of twinkies demanded increases, Suppose the price of Twinkies decr...

Suppose the price of Twinkies decreases from $1.45 to $1.25 and, as a result, the quantity of Twinkies demanded increases from 2,000 to 2,200. Using the midpoint method, the price

Calculate the monetary policy multiplier, Consider the following macroecono...

Consider the following macroeconomic model: Y = C + I + G + NX C = 100 + 0.8 YD I   =  300 - 1000 i NX =  195 - 0.1 Y - 100 (E.R.) E.R. =  0.75 + 5 i M  =  ( 0.8

Ketch the bakerys average cost curve, A bakery has fixed costs of $10 per d...

A bakery has fixed costs of $10 per day and variable costs of $1 per loaf. Its oven can handle up to 50 loaves a day and it is impossible to obtain additional capacity. Sketch the

Market structures, illustrate and discuss the market structures competitive...

illustrate and discuss the market structures competitiveand non competitive for price determination

Lloyd''s of London, what characteristic of Lloyd''s of london business orga...

what characteristic of Lloyd''s of london business organization was responsible for the financial losses suffered by the Names who had invested in Lloyd''s?

Purchasing power, One problem in using exchange rate when comparing GDP per...

One problem in using exchange rate when comparing GDP per capital between countries is that is fluctuates a lot. A way of avoiding dependence on exchange rate is to use purchasing

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd