Variable production cost , Cost Accounting

From  the  following  data  write the  standard  cost  card  for  one  unit  of  the  sole  product manufactured.

                                   Standard Cost card for One Unit
Direct Materials              
                                 20 Kgs A @Rs.0.80 per  Kg       
                               15 Kgs B @Rs.2.40 per kg
Director Labour    
                               Preparation 14 hrs @ Rs.3.75 per hour
                               Assembly 5 hrs @ Rs.2.50 per hour

The budgeted full overheads for year:
                                                   Rs.    Hours
Preparation Dept.                        88,000    21,000
Assembly Dept.                          150,000  24,000

The  fixed  overheads  (contained in  the  above  figures)  are  Rs.  25,000  and  Rs.  48,000 respectively.
Requirement:  The standard cost card should show sub totals for:

a.  Prime cost
b.  Variable production cost
c.  Total production cost

Posted Date: 3/18/2013 6:36:36 AM | Location : United States

Related Discussions:- Variable production cost , Assignment Help, Ask Question on Variable production cost , Get Answer, Expert's Help, Variable production cost Discussions

Write discussion on Variable production cost
Your posts are moderated
Related Questions
A co has a standard costing system. the following are avaiable for september: actual quantity of direct materials purchased and used: 20,000 pounds Standard price of direct mater

Candler Inc a computer software development firm has stock outstanding as follows: 40,000 shares of $2 nonparticipating, noncumulative preferred stock of $10 par, and 250,000 share

During his career in the energy industry, T-Bone McAdams has accumulated $5,000,000 in "surplus savings" that he is planning to donate to his college alma mater, Oklahoma A&M, in

Budgeted direct labour cost 75000 hours @ $16 per hour Budgeted manufacturing overhead 80 000 hours @ $17.50 per hour Actual direct labour cost $997 500 Budgeted manufa

Ass ume that during April, the job cost sheet for Job 206 showed the following:                                                          Dept. A                   Dept. B M

Quicksilver Compnay has set the follwoing standards for one unit of product: Direct material Quantity: 6.2 lbs per unit Price per lb: $11 per lb Direct Labor Quantity: 6 hrs

Expenses paid in previous of their use or consumption is termed as prepaid expenses. At the ending of the year, a portion of the payment keeps unconsumed and is treated like an ass

DEMERITS OF BREAK EVEN POINT 1. It pays no attention to considerations like effect of government policy changes, changes in the marketing environment etc 2. Fixed cost, enti

Process Costing Procedure 1. The production factory is divided into a number of methods. 2. An account is maintained and opened for every process. 3. Every process accou

You are reviewing a cost proposal, which includes an $800,200 direct material estimate. After Initial examination of the proposal, you note that there are 500 material items, but y