linear programming problem, Operation Research

A paper mill produces two grades of paper viz., X and Y. Because of raw
each)
material restrictions, it cannot produce more than 400 tons of grade X paper
and 300 tons of grade Y paper in a week. There are 160 production hours in a
week. It requires 0.20 and 0.40 hours to produce a ton of grade X and Y papers.
The mill earns a profit of Rs. 200 and Rs. 500 per ton of grade X and Y paper
respectively. Formulate this as a Linear Programming Problem
Posted Date: 2/11/2013 9:12:16 AM | Location : USA







Related Discussions:- linear programming problem, Assignment Help, Ask Question on linear programming problem, Get Answer, Expert's Help, linear programming problem Discussions

Write discussion on linear programming problem
Your posts are moderated
Related Questions
- Please research and discuss this activity. (please cite all of the websites) - Prepare a memo on the research and evaluation. What does research and evaluation mean? Ele

mile-high microbrewery makes a light beer and a dark beer. mile-high has a limited supply of barley, limited bottling capacity, and a limited market for light beer. profits are $0.


significance and scope of operation resarch in morden management?

Individual User Interests: More specific information about users could cover the following:  Subjects and associated interest - e.g. specific subjects, allied subjects;

A paper mill produces two grades of paper viz., X and Y. Because of raw material restrictions, it cannot produce more than 400 tons of grade X paper and 300 tons of grade Y paper i

Important to Theoretical Distribution The science  of theoretical distribution  under which  the frequencies of a variable are derived by  some  mathematical  model  without

Question : Suppose that you want to invest $10000 in the stock market by buying shares in one of two companies: A and B. Shares in Company A are risky but could yield a 50% ret

Ask question #Minimum 100 words acceptNas food produces to kinds of popular dark chocolate bars. the banana and coffee. the banana bar costs 0.22 to make and sells of 0.35, where a

Rephrasing the Research Problem Finally as a researcher you should rephrase the research problem. Once you have followed all the four steps above, i.e., 1) You have clear