Ms 4, accounting, Basic Statistics

2. From the following cost, production and sales data of Decors Motor Ltd., prepare comparative income statement for three years under (i) absorption costing method, and (ii) marginal costing method. Indicate the unit cost for each year under each method. Also evaluate the closing stock. The company produces a single article for sale.
Particulars Year
2008 2009 2010
Selling Price per unit 20 20 20
Variable manufacturing cost per unit 10 10 10
Total fixed manufacturing cost 5000 5000 5000
Opening Stock (Units) - - 500
Units Produced 1000 1500 2000
Units Sold 1000 1000 1500
Closing Stock (Units) - 500 1000
Posted Date: 3/29/2012 3:21:51 AM | Location : United States







Related Discussions:- Ms 4, accounting, Assignment Help, Ask Question on Ms 4, accounting, Get Answer, Expert's Help, Ms 4, accounting Discussions

Write discussion on Ms 4, accounting
Your posts are moderated
Related Questions
what are the objective and importance of cost accounting and managerial decision making.

EXERCISE 3-12 Computing Predetermined Overhead Rates and Job Costs [LO1,LO2, LO3, LO7] Kody Corporation uses a job-order costing system with a plantwide overhead rate based on ma


Financial evaluation of projects The net provide value of a venture is the provide value of future repayments reduced by the provide value of expenditures. The amount of lower pric

How does the t-distribution changes its shape with the change of the size of the sample?

Consider the following pre-merger information concerning two firms, Mokhaba Manufacturers and Mabhida Merchants:  Data

charlie removes the 12 face cards from a standard deck of cards then shuffles the face cards together on their own. He selects 2 cards from the pile. The probability that the first

journal article about capture theory,economic intrest thery,public intrest theory

The Steven Wholesale Co. uses the periodic inventory system. The following transactions occurred during the month of May, the last month of the fiscal year that runs from June 1 t

Barker Company has a single product called a Zet. The company normally produces and sells 80,000 Zets each year at a selling price of $40 per unit. The company’s unit costs at this