Explain what is the average setup cot per year, Operation Management

Assignment Help:

Radovilsky Manufacturing Company, in Hayward. California. Makes flashing lights for toys. The company operates its production facility 300 days per year. It has orders fo about 12,000 flashing lights per year and has the capability of producing 100 per day. Setting up the light production costs $50. The cost of each light is $1 the holding cost is $0.10 per light per year.

a) What is the optimal size of the production rn?

b) What is the average holding cost per year?

c) What is the average setup cot per year?

d) What is the total cost per year, including the cost of the lights?


Related Discussions:- Explain what is the average setup cot per year

Explain security and financial controls, Please explain in detail the answe...

Please explain in detail the answer for the following scenario: You are an IT project manager and have been given an unrealistic deadline. In order to get a project done on the req

Explain communication is a two-way process, Communication is a two-way proc...

Communication is a two-way process. Communication is a series of loops. A message must be sent and the message must be received. However, the message must also be understood and ac

Types of manufacturing system & layout, Types of Manufacturing System & Lay...

Types of Manufacturing System & Layout A layout essentially refers to the arranging and grouping of machines which are meant to produce goods. Grouping is done on different li

Explain use debt financing, If you decide to use debt financing, which kind...

If you decide to use debt financing, which kind of loan, fixed-rate or variable-rate, would you prefer? Why? If you decide to use equity financing, where would you find equity f

Productivity -numerically defined, Productivity -Numerically Defined T...

Productivity -Numerically Defined Total factor productivity (TFP) = Pt = Ot/(L+C+R+Q)  Partial factor productivity (PFP) = Ot/L or C or Ot/a combination of  inputs   Pt

Explain school cafeteria make or buy its pizzas, The school cafeteria can m...

The school cafeteria can make pizza for approximately $0.30 a slice. The cost of kitchen use and cafeteria staff runs about $200 per day. The Pizza Den nearby will deliver whole pi

Describe what you would/could do as a manager, Discuss what you would/could...

Discuss what you would/could do as a manager, or what you have experienced, to create 3 different "orange splats" or emotional episodes at work that are low cost with high emotion

Explain if you sued me for coat what would be the outcome, I promise to giv...

I promise to give you my fur coat. I never give you my coat. If you sued me for the coat what would be the outcome? Support your answer using the Rule, Application, conclusion meth

What is grapevine, What is Grapevine? Ans: Grapevine is an informal ...

What is Grapevine? Ans: Grapevine is an informal communication system.

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd