Explain variable costs, Operation Management

Assignment Help:

Explain Variable costs.

Variable costs conversely, tend to vary directly along with the volume of output. Illustrations of variable cost are: -

* Direct production labour cost

* Direct Materials cost

* Direct Expenses.


Related Discussions:- Explain variable costs

Advantages of a fixed position layout, Advantages of a Fixed Position Layou...

Advantages of a Fixed Position Layout Men and machines can be used for wide variety of operations producing different products. The investment on layout is very

Primary and secondary activities in value chain analysis, What are the prim...

What are the primary or secondary activities in value chain analysis? Primary or secondary activities incur costs, but within combination along with other activities give custo

Explain project management in the form of a cpm, Discuss an example of a wo...

Discuss an example of a work-related project that is able to be broken down into structure, tasks, subtasks, and work packages, and why project management in the form of a CPM/PERT

Explain technology meets the requisite market potential, Pharma Blitz devel...

Pharma Blitz develops and markets new technological products to be used in health care. The development of a new product operates as follows. When a new technology meets the requis

Explain misunderstandings in the future, Jeremy Moss's credit card was bill...

Jeremy Moss's credit card was billed $450.00 by the Langford Inn. The charge was a "no-show" charge that resulted from Mr. Moss not arriving at the hotel on a night that "he" had r

Explain communication is a two-way process, Communication is a two-way proc...

Communication is a two-way process. Communication is a series of loops. A message must be sent and the message must be received. However, the message must also be understood and ac

Linear programing, Ask question #Minimum 100 words acceptNas food produces ...

Ask question #Minimum 100 words acceptNas food produces to kinds of popular dark chocolate bars. the banana and coffee. the banana bar costs 0.22 to make and sells of 0.35, where a

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd