Determine raw materials inventory-cost of goods sold, Corporate Finance

Lott Corporation showed the following balances in its inventory accounts as of January 1:

Raw materials inventory $28,800

Work-in-process inventory 36,000

Finished goods inventory 24,000

The following transactions took place during the year:

1. Manufacturing overhead costs of $352,400 were incurred.

2. Raw material purchases totaled $76,800.

3. Direct labor charges in the amount of $410,400 were incurred.

4. The cost of goods sold was determined to be $540,000.

5. Raw materials in the amount of $86,200 were placed into production.

6. Cost of goods completed during the period was $549,800.

Determine the year-end balance of each of the following. You are not required to use T-Accounts to answer this question, but whichever method used, please show all of your work and identify your answers clearly:

a. Raw materials inventory

b. Work-in-process inventory

c. Finished goods inventory

d. Cost of goods sold

Posted Date: 4/6/2013 5:35:33 AM | Location : United States







Related Discussions:- Determine raw materials inventory-cost of goods sold, Assignment Help, Ask Question on Determine raw materials inventory-cost of goods sold, Get Answer, Expert's Help, Determine raw materials inventory-cost of goods sold Discussions

Write discussion on Determine raw materials inventory-cost of goods sold
Your posts are moderated
Related Questions
YOU ARE A CEO OF A SOFTWARE COMPANY WHICH HAS LIMITED ACCESS TO DEBT EQUITY MARKETS. YOUR FIRMS AVERAGE RETURN ON LAST YEAR PROJECTS IS 28% AND COST OF CAPITAL IS 12 %.Would Npv or

how would the concept of economic value added reduce the problem of agency conflict

differentiate between aloocative effiency and pricing effiency

differentiate between allocative efficiency and pricing efficiency


To determine Henkel''s corporate beta, unlever (and relever) the ordinary least squares (OLS) market betas for each company in the European Household and Personal Care segment. Pri

I need to know about corporate financial analysis

Company X produces tea kettles, which it sells for $12 each. Fixed costs are $650,000 for up to 400,000 units of output. Variable costs are $8 per kettle. a. What is the

Think of any business you would like to open in Lebanon (from small to big project) and prepare a preliminary income statement from five to eight years maximim. Compute the expecte

Assignment Part 1   Shareholder Value Provide (a) one page write-up of the company; (b) Present its significant performance indicators such as P/BV; an