Compute break even assuming direct materials cost, Cost Accounting

Below find production and sales information for Herrestad Company. We will use this same company for all the SLPs in this course. 

Product information

 

Beginning inventory

0  

Units produced

 10,000

Units sold

 8,000

 

 

Selling price per unit

 $300

Variable costs per unit

 

  Direct material

 120

  Direct labor

 60

  Variable overhead

 40

  Variable selling and administrative

 10

 

 

Fixed costs

 

  Fixed manufacturing overhead

 250,000

  Fixed selling and administrative

 100,000

 

 

Herrestad Company

Absorption Income Statement

For the period ending Dec. 31, 2011

 

 

Sales

 $2,400,000

Cost of goods sold

 1,960,000

  Gross profit (margin)

 $440,000

Selling and administrative expenses

 180,000

  Net income

 $260,000

Required:

Prepare a contribution margin (behavioral, variable) income statement for Herrestad Company. Prepare a second version assuming the selling price per unit increases to $320 per unit.

Use the original information to:

  • Determine the number of units the company must sell to break even for the year?
  • Compute break even assuming direct materials cost increase from $120 to $140, but all information remains the same.

The submission should be 2 to 4 pages and need to include answers to all the questions listed above. Show computations, discuss the results and include references in APA format.

Posted Date: 3/23/2013 1:44:00 AM | Location : United States







Related Discussions:- Compute break even assuming direct materials cost, Assignment Help, Ask Question on Compute break even assuming direct materials cost, Get Answer, Expert's Help, Compute break even assuming direct materials cost Discussions

Write discussion on Compute break even assuming direct materials cost
Your posts are moderated
Related Questions
what is the role of cost accounting in business

Capital We have seen previous in this section that the fundamental accounting equality states as: Assets = liabilities + owners equity. From the illustration of balanc

Conan O'Brien Logging and Lumber Company owns 3,300 acres of timberland on the north side of Mount Leno, which was purchased in 2000 at a cost of $650 per acre. In 2012, O'Brien be

Develop costing for the production units to explain the manufacturing expenses that the proposed product will require for the first year of production. This portion requires the fo

Usefulness of Variance Analysis Carefully note that while prices are being charged to production, it can be done at the actual or standard price. For purposes of making varian


The Clash Company uses Normal Job-Order Costing in its individual production department.  Overhead is applied to jobs by a predetermined rate, which is depend on machine hours.  Th

Is there a way to figure out labor cost and factory inventory when no direct information regarding them is available.

What are the major arguments for absorption costing?

You want to save $40,000 for a down payment on a new home. You expect to save $7,000 per year, be in the 25% tax bracket and hope to earn 4% on your investments. How long (in mon