Calculate variable unit costs and total annual costs, Macroeconomics

How do you calculate variable unit costs and total annual costs?

Ans) Annual units sold, 1000. Raw materials yearly cost 650. Building rent yearly cost 9000. If sales volume enhanced to 6000 units and 8000 units, what is the total year cost and unit cost for fixed variable?

Cost per unit of raw material=650/1000= 0.65

Fixed cost (Rent) =9000

Fixed cost per unit= 9000/1000= 9.00

If the sales volume enhances to 6000 units, then total cost= 12900 and cost per unit = 2.150

Variable cost+ fixed cost= (0.65*6000) + 9000= 12900 / 6000= 2.15

If the sales volume enhances to 8000 units, then total cost= 14200 and cost per unit = 1.775

(0.65*8000) + 9000= 14200 / 8000 = 1.775

 

Posted Date: 4/1/2013 5:37:02 AM | Location : United States







Related Discussions:- Calculate variable unit costs and total annual costs, Assignment Help, Ask Question on Calculate variable unit costs and total annual costs, Get Answer, Expert's Help, Calculate variable unit costs and total annual costs Discussions

Write discussion on Calculate variable unit costs and total annual costs
Your posts are moderated
Related Questions
ISSUES RELATED TO BALANCE OF PAYMENTS: It  is to be remembered that the Indian economy witnessed varying intensities of BOP problem during 1956-9  1.  However over the 1990s,

A profit maximizing firm has a production function such that: Y=K2L2 a) If P=10,rk=2,andWL=3 , what would be its optimum be? How can you show that it is a maximum? b) How

how can we derive IS curve why has it negative slope

Q. Determine the Exchange rate? Exchange rate is determined by the ratio of domestic price level to the foreign price level. If, for instance domestic prices increase by 10% wh

Danny is an investment banker and has income I = 300. When prices are px = 10 and py = 20, Danny consumes the bundle (x; y) = (6; 12). 1. Illustrate Danny's budget constraint


"Subsidizing the price of milk or other agricultural products is not very expensive considering how many consumers there are in the United States. Therefore, there is little harmfu

Cornell University conducted a study of wage differentials between men and women reported that one reason that men's wages are higher is that men tend to have more years of work ex

Q. Show the components of GDP? The circular flow - simple version We have defined GDP, gross domestic product, as the market value of all finished service and goods produced