+1-415-670-9189
info@expertsmind.com
Reconstructing standard-cost information
Course:- Managerial Accounting
Reference No.:- EM1349711




Assignment Help
Assignment Help >> Managerial Accounting

Part of your company's accounting database was destroyed when Godzilla attacked the city. You have been able to gather the following data from your files. Reconstruct the remaining information using the available data. All of the raw material purchased during the period was used in production. (Hint: It is helpful to solve for the unknowns in order indicated by the letters in the following table.

Direct Material Direct Labor
Standard price or rater per unit of input $16/lb e
Standard quantity per unit of output c f
Actual quantity used per unit of output a 3.5 hours
Actual price or rate per unit of input $14/lb $21/hour
Actual output 20,000 units 20,000 units
Direct-material price variance $120,000 F -
Direct-material quantity variance b -
Total of direct-material variances $40,000 -
Direct-labor rate variance - d
Direct-labor efficiency variance - $200,000 F
Total of direct-labor variances - $130,000F




Put your comment
 
Minimize


Ask Question & Get Answers from Experts
Browse some more (Managerial Accounting) Materials
Demonstrate a higher level of understanding of accounting standards and theoretical and philosophical approaches, as they apply to the resolution of more complex accounting
Bonita Company is constructing a building. Construction began on February 1 and was completed on December 31. Expenditures were $2,004,000 on March 1, $1,284,000 on June 1, an
What is the overhead cost that would be assigned to each product (Mucho-Dinero & Dumpy) for each of the two products? Using Activity-based costing methods determine the total
Address other methods of analyzing financial statements aside from ratio analysis and explain your analysis of the firm, and make recommendations for improvement.
Prepare journal entries for each of the transactions listed above and calculate the equivalent units and cost per equivalent unit for February for materials and for conversio
Prepare journal entries to record these transactions and events in the accounting records of Claypool Hardware. (The company uses a perpetual inventory system.)(Omit the "ti
Compute the total cost per equivalent unit for the month. (Round your answer to 2 decimal places.) Compute the equivalent units of material and of conversion costs in the endi
In Excel spreadsheet, show whether this project is economically feasible. Would the majority approve this project (explain)? Does the project meet Pareto efficiency criteri