+1-415-670-9189
info@expertsmind.com
Production and cost variances analysis
Course:- Managerial Accounting
Reference No.:- EM1350233




Assignment Help
Expertsmind Rated 4.9 / 5 based on 47215 reviews.
Review Site
Assignment Help >> Managerial Accounting

Beta Company produces two products, A and B, each of which uses materials X and Y. The following unit standard costs apply:

Material X Material Y Direct Labor
Product A 4 lbs @ $13 1 lb @ $8.50 1/5 hr @ $14
Product B 6 lbs @ $13 2 lbs@ $8.50 1/3 hr @ $14

During November, 4,200 units of A and 3,600 units of B were produced. Also, 39,000 pounds of X were purchased at $12.40 per pound and 11,000 pounds of Y were purchased at $8.70 per pound: all of these materials (but no other materials) were used for the month's production. This production required 2,025 direct labor-hours at $13.60 per hour.

Required:

a. Calculate the material price and usage variances for the month.

b. Calculate the labor rate and efficiency variances for the month.

c. How would your answers to (a) and (b) change if you had been told the November's planned production activity was 4,000 units of A and 4,000 units of B?

d. How would your answers to (a) and (b) change if you had been told that November' sales were 4,000 units of A and 3,500 units of B?




Put your comment
 
Minimize


Ask Question & Get Answers from Experts
Browse some more (Managerial Accounting) Materials
Recognize a product or service in your organization which could use ABC. You can as well use this technique for selling and administrative costs.
Describe the specific characteristics of each system and provide several examples (i.e. at least two) from companies in your community for each system (i.e. at least four co
Post to the ledger accounts. Use J1 for the posting reference. Use the following additional accounts: No. 407 Service Revenue, No. 615 Depreciation Expense, No. 631 Supplies E
Study the information given below and determine which of the two investment opportunities It should choose. Motivate your answer by comparing the net present value of each a
MS6010- Compare fixed, variable, and mixed costs. What do we mean by a Relevant Range? A professional services business has fixed costs of €150,000 and variable costs of €15
Lewis Auto Company manufactures a part for use in its production of automobiles. When 10,000 items are produced, the costs per unit are:
Suppose that Maria Patterson continues to manage production to meet short-run profit goals. Explain how her actions will be detected by the customer and internal process measu
How many units require to be sold in order to break-even? Compute the raise in net income if an additional 1,000 units over the break-even point are sold.