+1-415-670-9189
info@expertsmind.com
Calculating standard material cost
Course:- Managerial Accounting
Reference No.:- EM1349864




Assignment Help
Expertsmind Rated 4.9 / 5 based on 47215 reviews.
Review Site
Assignment Help >> Managerial Accounting

Question: Bulkboy Fitness Equipment, Inc. was recently created to produce and sell its "Biception" arm machine. Bulkboy decided to use a standard cost system to record costs related to the production of this product. The material standard for each machine produced is 1.07 pounds of a special aluminum tubing at a standard cost of $10 per pound.

During the first month of operations, Bulkboy purchased 32,000 pounds of this aluminum tubing at $9 per pound. Bulkboy used 19,000 pounds to produce 19,200 Biception machines.

How much material cost should Bulkboy have assigned to work in process during the first month of operations?

$210,190
$211,690
$205,440
$195,940




Put your comment
 
Minimize


Ask Question & Get Answers from Experts
Browse some more (Managerial Accounting) Materials
What is your estimate of the current "contribution margins" for the three products. Show your calculations and explain them and how much higher or lower would the reported net
Review the Standard costs: wake up and smell the coffee. article. When evaluating performance, many organizations compare current results with the actual results of previous
You are the manager of an accounting department and would like to hire another managerial accountant to focus on internal accounting. The CEO is not convinced that a managin
Receiving has three activities: unloading, counting goods, and inspecting. Calculate the cost of each activity. Explain the two methods used to assign costs to activities.
Your company has developed the drug called Matrox that is an effective treatment for migraine headaches. You have just discovered that it can also be employed for organ tran
Some firms have a lot of fixed costs and a few variable costs, while other firms are configured the other way around. What effect do you think the existence of a high propor
Pacheco, Inc., manufactures two products, overs and unders, in single process. The joint costs of this process were $50,000, and 14,000 units of overs and 36,000 units of un
Discuss the value of classifying and reporting costs by activity category. Calculate the total manufacturing cost to produce 20,000 units of the deluxe model. Present the tot