+1-415-670-9189
info@expertsmind.com
Relvant cost of making versus buying
Course:- Managerial Accounting
Reference No.:- EM1349741




Assignment Help
Assignment Help >> Managerial Accounting

James Co. has two divisions,A and B,each operate as a profit center.A charges B $35 per unit for each unit transferred to B. Other data for A are below:

Variable cost per unit $30
Fixed costs $10,000
Annual sales to B 5,000 units
Annual sales to outsiders 50,000 units

A is planning to raise its transfer price to $50 per unit .Division B can purchase units from outsiders for $40 each, but doing so would idle A's facilities that are now committed to producing units for B.Division A can't increase its sales to outsiders .From the perspective of the company as a whole ,from Whom should Division B acquire the units, assuming B's market is unaffected?

A. Outside vendors.

B. Division A,but only at the variable cost per unit.

C. Division A,but only until fixed costs are covered ,then from outside vendors.

D. Division A,despite the increased transfer price.

Slect the correct answer and why?




Put your comment
 
Minimize


Ask Question & Get Answers from Experts
Browse some more (Managerial Accounting) Materials
Use a process costing system. 2,000 units were in process at the beginning of the period, 60% complete. 20,000 units were started into production during the period; 1,000 we
How many autoimmunity tests per year will have to be performed on the array machine to break even and given the present volume of tests, would there be an annual net contribut
Buchanan Corp. is refunding $12 million worth of 10% debt. The corporation's tax rate is 35%. The call premium is 9%. What is the net cost of the call premium? Please show A
Abruzzi sells its oil for $25 per gallon. The variable cost per gallon is $10.What will be the annual impact on profit of obtaining the Consolidated business (assuming there i
Net present value Lakeside, Inc., is considering replacing old production equipment with state of the art technology that will allow production cost savings of$10,000 per mont
Refer to the information from QS 21 6. How will the break even point in units change in response to each of the following independent changes in selling price per unit, variab
Prepare an income statement using absorption costing - For problems, be sure to answer all questions and provide all requested information. Your response should be at least 7
Patient Health is an outpatient surgical clinic that was profitable for many years, but Medicare has cut its reimbursements by as much as 50%. As a result, the clinic wants to