+1-415-670-9189
info@expertsmind.com
Compute the direct materials price variance
Course:- Accounting Basics
Reference No.:- EM131599471




Assignment Help
Assignment Help >> Accounting Basics

Question - A manufactured product has the following information for June.

 

Standard

Actual

Direct materials

(5 lbs. @ $8 per lb.)

42,500 lbs. @ $8.10 per lb.

Direct labor

(3 hrs. @ $17 per hr.)

24,900 hrs. @ $17.40 per hr.

Overhead

(3 hrs. @ $11 per hr.)

$283,200

Units manufacturing

 

8,400

Compute the direct materials price variance and the direct materials quantity variance. Indicate whether each variance is favorable or unfavorable.




Put your comment
 
Minimize


Ask Question & Get Answers from Experts
Browse some more (Accounting Basics) Materials
Identify which federal law regulates the following areas and situations: cross checking IRS and Social Security files to verify the accuracy of information, customer liabili
Corona beer is the number one imported beer into the United States, and has developed into a global brand (General Distributors, Inc., n.d.). Corona created its competitive
Find the P-value using the degrees of freedom from part b. (You can either round the number of df and use a table or use technology or a website). Find the P-value using the
Hanover Toy Store has budgeted sales of $48,000 for its electronics department in November. Management wants to have $11,000 in electronics inventory at the end of November.
Sather Co. sold merchandise to Boone Co. on account, $31,800, terms 2/15, n/30. The cost of the merchandise sold is $19,000. Journalize the entries for Sather Co. and Boone
Staley Company has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $4 per pound. In producing 2,000 units, Staley used 3,100 pounds of materials at a total cost of $12,09
As a result of a comprehensive analysis, it is determined that the December 31, 2011 balance of Allowance for Bad Debts should be $6,300. Show, in general journal format the
Suppose that a product can be sold at split-off for $5,000 or processed further at a cost of $1,000 and then sold for $6,400. Should the product be processed further?