What is the cost per ounce of detergent, Mathematics

Assignment Help:

A 64-ounce bottle of detergent costs $3.20. What is the cost per ounce of detergent?

To ?nd out the cost per ounce, divide the cost through the number of ounces; $3.20 ÷ 64 = $0.05 per ounce.


Related Discussions:- What is the cost per ounce of detergent

Geometry, what is the product of the solutions to the equation: x2+4x=-4

what is the product of the solutions to the equation: x2+4x=-4

How high is a structure, One method of calculating the height of an object ...

One method of calculating the height of an object is to place a mirror on the ground and then position yourself so that the top of the object will be seen in the mirror. How high i

Linear Equations of Parallel Lines, A line has the equation 2y=-3x+1. Find...

A line has the equation 2y=-3x+1. Find an equation of a line parallel to this line that has a y-intercept of -2.

Class mid points and class interval or width, Class Mid points This i...

Class Mid points This is very significant values which mark the center of a provided class. They are acquired by adding together the two limits of a provided class and dividi

Illustration of rank correlation coefficient, Illustration of Rank Correlat...

Illustration of Rank Correlation Coefficient In a beauty competition two assessors were asked to rank the 10 contestants by using the professional assessment skills. The resul

Find k to three decimal places, The population of a city is observed as gro...

The population of a city is observed as growing exponentially according to the function P(t) = P0 e kt , where the population doubled in the first 50 years. (a) Find k to three

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd