Using two variables, Mathematics

Leo works at the Bagel Shop after school and on Saturdays. He is paid $4.00 per hour after school and $5.00 per hour on Saturday. Last week Leo worked a total of 12 hours and made a total of $52.50. How many hours did he work after school?
Posted Date: 6/5/2012 9:47:26 AM | Location : United States







Related Discussions:- Using two variables, Assignment Help, Ask Question on Using two variables, Get Answer, Expert's Help, Using two variables Discussions

Write discussion on Using two variables
Your posts are moderated
Related Questions
Jon ran around a track that was one eighth of a mile long.He ran around the track twenty four times.How many miles did Jon run in all

* 2^(1/2)*4^(1/8)*8^(1/16)*16^(1/32) =

1. Finding the shortest path btween any two points on the surface of a sphere but use the method of the euler equations with an auxiliarty condition imposed? Question2:

Linear Equations We'll begin the solving portion of this chapter by solving linear equations. Standard form of a linear equation: A linear equation is any equation whi

Consider a class of 55 students. The student names are placed in a hat & 3 names are randomly drawn without replacement. a)     If the first person drawn was named the class presi

Submit your working in (neat) handwritten form (do not type up your solutions). For the plots that you generate in Maple or Matlab, you can print them out and attach them at the en

3.20 euros per kilogram, 1 kilogram =2.2 pounds and current exchange rate is $1=0.9 euros. what is the price per pound?

Estimating the Value of a Series One more application of series is not actually an application of infinite series.  It's much more an application of partial sums.  Actually, we

Ask question #Minimum 100 words accMick invested $5516 in an account at 14% compounded quarterly. Calculate the total investment after 1 years.

particular solution of equation y''''-3y''-4y=2sinx