#title.standard cost and variances., Managerial Accounting

Direct materials,4yard at$3.50per yard...$14.00
Direct labor,1.5direct labor hours at $12.00 per direct labor hour....$18
Variableoverhead,1.5 direct labour hours at $2.00 per direct labor hour...$3.00
Fixed overhead,1.5direct labor hours at$6.00 per direct labor hour...$9.00
standard cost per unit............$44.00
The ff additional information is available for the year just completed
a)the company manufatured 20,000units of product during the year
b)A total of 78,000 yards of material was during the year at a cost of $3.75 per yard.All of these material was used to manufacture the 20,000 units. There was no beginning or ending inventories for the year
c)The company worked 32,500 direct labor hours during the year at a cost of $11.80 per hour.
d)Overhead cost is applied to product on the basis of standard direct labor hours.Data relating to manufacturing overhead cost follows
Denominator activity level(directlabor hours).....25,000
Budgeted fixed overhead costs...$150,000
Actual fixed overhead costs....$148,000
Actual variable overhead costs...$68,250
Required
1)compute the direct material price and quantity variances for the year
2)Compute direct labor rate and efficiency variances for the year
3)For manufacturing overhead,compute the ff:
a)The variable overhead rate and efficiency variances for the year
b)The fixed overhead budget and volume variances for the year

Posted Date: 11/16/2012 10:59:18 PM | Location : United States







Related Discussions:- #title.standard cost and variances., Assignment Help, Ask Question on #title.standard cost and variances., Get Answer, Expert's Help, #title.standard cost and variances. Discussions

Write discussion on #title.standard cost and variances.
Your posts are moderated
Related Questions
Problem 1 Management accounting is sensitive to management needs; however, it assists the management and does not replace it. Write down in detail the scope of management accou

The F–test    The significance of the regression results can be tested by using the F- statistics. The F-statistics is a ratio which compares the explained sum of squares and t

I want some to solve my process costing problem solved

Archie Ltd manufactures a product called Gizmo. It uses the following direct inputs: Price Quantity Cost per unit of output Direct materials $4 per gram 10 grams per unit $40 per

Cost Analysis purposes For purposes of cost analysis, the desegregation of the generic value chain into individual value activities should reflect three principles that are not

Q. Show the process of Pricing during introduction? Pricing during introduction: in pricing a new product generally two kinds of strategies are suggested viz. a) Skimming p

The president expects sales to increase by 12% next year. By how much should net operating income increase? Sales $2,000,000 Variable expenses 1,000

MATERIAL CONTROL It is said that "any fool can sell"—it is buying at the right price that is more critical to the achievement of a satisfactory return on capital employed.  Buy