operation research, Operation Management

A paper mill produces two grades of paper viz., X and Y. Because of raw material restrictions, it cannot produce more than 400 tons of grade X paper and 300 tons of grade Y paper in a week. There are 160 production hours in a week. It requires 0.20 and 0.40 hours to produce a ton of grade X and Y papers. The mill earns a profit of Rs. 200 and Rs. 500 per ton of grade X and Y paper respectively. Formulate this as a Linear Programming Problem.
Posted Date: 2/11/2013 2:31:05 AM | Location :







Related Discussions:- operation research, Assignment Help, Ask Question on operation research, Get Answer, Expert's Help, operation research Discussions

Write discussion on operation research
Your posts are moderated
Related Questions
The classified department of a monthly magazine has use a combination of qualitative and quantitative methods to forecast sales of advertising space. Results over a 20 month period

Type your question here compare and contrast the labour relations system of Canada with that of the U.S. Determine the most significant difference and how it likely impacts the Can

research on Maslow need hierarchy suggest which of the following statement to be true/ 1.high and lower needs equal important as individuals move up the corporate/2. high and lower

Briefly describe the matrix form of organization design. List its advantages and disadvantages. This structural form is most likely to be used under what conditions?

Explain Economic Order Quantity and Total Cost. Economic Order Quantity and Total Cost: The total sum of Inventory procurement cost and inventory carrying cost is total cost.

Assess how employee training and development impacted Shangri La Hotel strategy to delight customer each and every time.

Evaluate Netflix's current strategy and determine if the strategy is sustainable. Identify a Netflix strength and suggest how this strength may be leveraged in the market place to

A local nursery greens uses 1560 bags of plant food annually. Green works 52 weeks per year. It costs $10 to place an order for plant food. The annual holding cost rate is $5 per b

Does anyone know a good Healthcare lawsuit that I can do an essay on. Or a website that I can pull a case from?

Complete the below table. Which one of these techniques would you recommend to use and indicate your rationale? Technique Ave Bias Ave MAD MSE Ave MAPE Naïve