The cost per complete unit, Cost Accounting

In a given period production and cost data were as follows:  
  Total Costs   Materials   Rs. 5,115
                     Labour          3,952
                    Overheads        3,000
                                    Rs. 12,067

Production was 1400 fully done units and 200 partly done. The degree of completion of the 200 units W-I-P was as follows
   
    Material     75% done
    Labour      60% done
    Overheads     50% done

Requirement:  Measure the total equivalent production, the cost per complete unit and the value of the W-I-P.

Posted Date: 3/18/2013 6:09:21 AM | Location : United States







Related Discussions:- The cost per complete unit, Assignment Help, Ask Question on The cost per complete unit, Get Answer, Expert's Help, The cost per complete unit Discussions

Write discussion on The cost per complete unit
Your posts are moderated
Related Questions
On January 1, 2012 Morgan's Motors issued $500,000 of 3-year, 8% bonds when the market yield was 6%. The bond agreement stated that compounding was semi-annual with payments due on

These balances for a company x Raw materials $40,000 Work in process $30,000 Finished goods $60,000 for the current year the company estimated that it would work 150.000 mach


Behavioral Classification of Costs Definition Cost behavior refers to the change in costs as increase or may decrease like the output level changes that are like we risin

Me ole cock spaniel plc. makes 3 products, details as follows:   Apples (£)       Pears (£)         Cockneys (£)   Selling price        60               80

Gerona Company authorized the sale of $300,000 of 10%, 10-year debentures on January 1, 2008. Interest is payable on January 1 and July 1. The entire issue was sold on April 1, 200

Park & Morgan, a law firm, is considering opening a legal clinic for midde- and low income clients. The clinic would bill at a rate if $18 per hour. It would employ law students as

Go the Hershey website to learn how to make Hershey chocolate. (There is also a "print friendly" version of the chocolate making process at the end of the video.) Review the proces

Prod 400000 DM cost $3 DL 24 moh v 1.80 F 4.50 products 35000 DMP12000lb@$11/lb DM use10450lb DL38500HR 880500 v moh64150 FMOH152000

What is a standard and acceptable variance