standerd costing, Managerial Accounting

Ask queThe standard cost of chemical mixture ~ PQ’ is as follows:
40% of material P @ Rs. 400 per kg.
60% of material Q @ Rs. 600 per kg.
A standard loss of 10% is normally anticipated in production. The following
particulars are available for the month of March, 2005.
180 kgs of material P have been used @ Rs. 680 per kg.
220 kgs of material Q have been used @ Rs. 360 per kg.
The actual of production of ‘PQ’ was 369 kgs.
Calculate the following variance:
a) Material Price Variance
b) Material Usage Variance
c) Material Mix Variance
d) Material Yield Variance
stion #Minimum 100 words accepted#
Posted Date: 3/7/2016 8:16:11 AM | Location : USA







Related Discussions:- standerd costing, Assignment Help, Ask Question on standerd costing, Get Answer, Expert's Help, standerd costing Discussions

Write discussion on standerd costing
Your posts are moderated
Related Questions

#queComputing equivalents units and assigning costs to completed units and ending work in process; no beginning inventory or cost transferred in (30 -45min) Sue Electronics makes

IF net income totaled $18,000 for one year, beginning assets were $100.000 and ending assets were $140,000, then Return on Assets for the year as a percentage will be?

Compute the ending balance in the Work in Process inventory account. Assume that this balance consists entirely of goods started during the year. If $32,200 of this balance is dire

Queue discipline 1) It refers to the manner in which customers behave in a queue, and to the order in which they are served up. For illustration; A customer may arrive at a que

A manufacturing  company  needs  2500 units  of a particular component every  year. The  company buys  it at the rate of Rs. 30 per  unit.  The order processing cost for this part

Select Appropriate Alternative Courses of Action In practice, decision-making includes choosing among competing alternative courses of action and choosing the alternative which

Barker Company has a single product called a Zet. The company normally produces and sells 80,000 Zets each year at a selling price of $40 per unit. The company’s unit costs at this


In the earlier unit, we have studied how firms determine their requirements for current assets and manage their holdings in cash and marketable securities. Inside a classical manuf