quadratic equation, Algebra

If a firm sellings its product at a price $p per unit, customers would buy q units per day where q = 1,350 - p. The cost of producing q units per day is $C(q) where C(q) = 50q + 360,000. I would like to see full working out to help my understanding.
Posted Date: 8/12/2012 12:22:16 AM | Location : United States







Related Discussions:- quadratic equation, Assignment Help, Ask Question on quadratic equation, Get Answer, Expert's Help, quadratic equation Discussions

Write discussion on quadratic equation
Your posts are moderated
Related Questions

What are all of the points of intersection for these two hyperbolas? Hyperbola 1 is centered at (-1, 829). Its foci are located at (-5.123, 829) and (3.123, 829). Everywhere along


Let's begin with the graph of couple of polynomials. Do not worry regarding the equations for these polynomials.  We are giving these just so we can utilize them to show so

ue Week 7 and worth 55 points Five (5) years ago, you bought a house for $171,000, with a down payment of $30,000, which meant you took out a loan for $141,000. Your interest rate

how to find the multiplication factor

15+1/2x=0.60(20+x)

ellie uses 12.5 pounds of potatoes to make mashed potatoes. she uses one-tenth as many pounds of butter as potatoes. how many pounds of butter does ellie use


I need help solving -5=1/4(4+20r)-8r