Material costs, Cost Accounting

Material Costs

Material refers to each physical input into the production procedure. They involve the giving as:

  • Raw material refers to bought in material that is used in the manufacture of the product. As per to the organization raw material may next be classified like steel, timber.
  • Subassemblies and Components that is bought in components and subassemblies that are incorporated in the product
  • Work in progress that is partly finished assemblies and products incorporating raw materials and or subassemblies
  • Consumable materials that is materials utilized in the operation of the factory and during production but do not appear in the product as like an example of detergents
  • Maintenance materials that is materials of all types utilized in keeping machinery, vehicles and buildings as like an example of spare parts, lubricating oil and grease
  • Office materials; materials utilized in operation of the office as like an example stationery
Posted Date: 2/5/2013 2:52:12 AM | Location : United States







Related Discussions:- Material costs, Assignment Help, Ask Question on Material costs, Get Answer, Expert's Help, Material costs Discussions

Write discussion on Material costs
Your posts are moderated
Related Questions
Sales: $168,042 Variable Costs: $63,987 Total fixed expenses:$ 75,794 Number units sold per year: 6367 1. What is the contribution margin per unit of your product or service? 2.

Accounting Records - Nature and Purpose of Cost Accounting The quantitative information employed in the management and cost accounting systems can be obtained from with two ac

Seventeen new bathing suit stores enter the Santa Barbara market, joining the seven that already existed. As a consequence, the demand schedule facing Swim N Style (and all other s

What are 'potential' ordinary shares?  In your answer provide three examples to support your explanation.  Briefly outline the process (steps) to determine whether 'potential' ordi

The follow data relates to year 20XX for Plano Manufacturing Company: Units produced - 2,000 Units sold - 1,800 Selling price - $200 / per unit Direct material costs - $80,000 Dire

Image Is Everything, Inc. (IIE) is located in an emerging market. It specializes in lithographic duplication, catering to demands from the nouveau riche for reproductions of paint

Assume that a primary care physician practice performs only physical examinations.  However, there are three levels of examinations I, II, III - that vary in depth and complexity.

please concept clear me cost accounting for example, we manufacturing any product

At the end of Ehlinger Department Store's fiscal year on December 31, 2012, these accounts appeared in its adjusted trial balance: Freight-In $ 7,200

The income statement of Holly Enterprises shows operating revenues of $134,800, selling expenses of $38,310, general and administrative expenses of $36,990, interest expense of $58