marginal and absorption costing, Cost Accounting

on june 2005 20 units of the product in stock the following is extracted from the companys books
direct material-200 per unit,direct labour 150 per unit, variable production overhead -50 per unit,
fixed production overhead 75 per unit selling price per unit is 950 during june 2005 the compny produced 300 units and 250 units were sold normal production level is 250 units what is the profit results for june 2005 using the marginal costing method
Posted Date: 3/13/2013 4:48:33 PM | Location : Jamaica

Related Discussions:- marginal and absorption costing, Assignment Help, Ask Question on marginal and absorption costing, Get Answer, Expert's Help, marginal and absorption costing Discussions

Write discussion on marginal and absorption costing
Your posts are moderated
Related Questions
9. When in the management process do managers seek an answer to the question "Did we meet our cost-reduction goals for non-value-adding activities?" a. Planning b. Performing c. Ev

In Lowe's Companies, Inc. 2012 Annual Report (Form 10-K) 1. Evaluate Lowe's investment in property, plant and equipment. Determine the following amounts as reported by Lowe's on it

Determine Equivalent Units of the Product Let assume there are 4,000 units of a product in ending inventory out of that 60 percent are fully complete whereas the remaining are

What is the total after-tax annual cost of a machine producing bolts with a first cost of $45,000 and operating and maintenance costs of $0.22 per unit per day? It will be sold for

Service Cost Centres Since no production cost units pass via the service cost centers, it is essential to apportion the service department costs; to the production cost center

Find the following values for a single cash flow: a. The future value of $500 invested at 8 percent for 1  year b. The future value of $500 invested at 8 percent for 5 years

Go the Hershey website to learn how to make Hershey chocolate. (There is also a "print friendly" version of the chocolate making process at the end of the video.) Review the proces

Determine the Joint Cost A company produces three products, Y1, Y2, and Y3 in the similar process.  The data below reflects average monthly results as:

Break-even analysis can be used to work out either a break-even volume or revenue, as per given a multiple product scenario. This is achieved using 'average contribution per unit'

This is the amount charged due to the usage and passage of time. Fixed assets are utilized for earning revenue. Thus, a decrease in their value is considered to be the operational