Determine the cost of the finished goods inventory, Cost Accounting

Manufacturing statements and cost behavior 
Tampa Foundry began operations during the current year, manufacturing various products for industrial use. One such product is light-gauge aluminum, which the company sells for $36 per roll. Cost information for the year just ended follows. 
Per Unit Variable Cost Fixed Cost 
Direct materials $4.50 $ — 
Direct labor 6.5 — 
Factory overhead 9 50,000 
Selling — 70,000 
Administrative — 135,000 

Production and sales totaled 20,000 rolls and 17,000 rolls, respectively There is no work in process. Tampa carries its finished goods inventory at the average unit cost of production. 
Instructions: 
a. Determine the cost of the finished goods inventory of light-gauge aluminum. 
b. Prepare an income statement for the current year ended December 31 
c. On the basis of the information presented: 
1. Does it appear that the company pays commissions to its sales staff? Explain. 
2. What is the likely effect on the $4.50 unit cost of direct materials if next year's production increases? Why?

Posted Date: 6/29/2014 9:13:28 PM | Location : United States







Related Discussions:- Determine the cost of the finished goods inventory, Assignment Help, Ask Question on Determine the cost of the finished goods inventory, Get Answer, Expert's Help, Determine the cost of the finished goods inventory Discussions

Write discussion on Determine the cost of the finished goods inventory
Your posts are moderated
Related Questions
BUDGET A BUDGET is a quantitative expression of a business plan for a particular future period, generally a year. BUDGET is the planned future course of action. BUDGET

A local government authority owns and operates a leisure centre with numerous sporting facilities, residential accommodation, a cafeteria and a sports shop. The summer season lasts

The Cutting Department of the Rock Island Custom Cabinetry Corporation (a process costing production) had no work in process at the beginning of the period, 12,000 units were compl

what is the classification of cost & how it is done?

Standard Cost Card It is a card record of the Standard or expected costs in producing a specified output.  This gives the physical quantities of inputs and also their monetary

Bubble Corporation manufactures two products, I and II, from a joint process. A single production costs $4,000 and results in 100 units of I and 400 units of II. To be ready for sa

2. Blue-Jay Sporting Goods is a start-up company that expects to earn $3.00 per share next year. Since the firm currently retains 100 percent of earnings to finance future grow

The owner of the Hughes Car Wash believes that the relationship between the number of cars washed and the amount of labor employed is Q = 0.8 + 4.5 L - 0.3 L2 where Q = the num

Under the average cost method the average cost of goods held in stock is recalculated after each receipt. An issue after the receipts is made at the recalculated average prices. A

What are investment appraisal methods when opening a new project?