How to calculate the cost per unit for each product , Cost Accounting

Asian Ltd makes three types of gold watch - the Diva (D), the Classic (C) and the Poser (P). A traditional product costing system is used at present; although an activity based costing (ABC) system is being considered. Details of the three products for a typical period are:

Product

Labour hours per unit

Machine hours per unit

Materials cost per unit

Production units

A

0.5

1.5

20

750

C

1.5

1

12

1,250

P

1.0

3

25

7,000

Direct labour costs $6 per hour and production overheads are absorbed on a machine hour basis. The overhead absorption rate for the period is $28 per machine hour.

Required:

(a)    Calculate the cost per unit of each product using the traditional methods, absorbing overheads on the basis of machine hours.

Total production overheads are $654,000 and further analysis shows that the total production overheads can be divided as follows:

Costs relating to set-ups

35%

Costs relating to machinery

20%

Costs relating to materials handling

15%

Costs relating to inspection

30%

Total production overhead

100%

The following total activity volumes are associated with each product line for the period as a whole:

Product

Number of set-ups

Number of movements of materials

Number of inspections

D

75

12

150

C

115

21

180

P

480

87

670

 

670

120

1,000

Required:

(b)   Calculate the cost per unit for each product using ABC principles (work to two decimal places)

(c)  Explain why costs per unit calculated under ABC are often very different to the costs per unit calculated under more traditional methods. Use the information from Asian Ltd to illustrate.

Posted Date: 2/26/2013 7:18:31 AM | Location : United States







Related Discussions:- How to calculate the cost per unit for each product , Assignment Help, Ask Question on How to calculate the cost per unit for each product , Get Answer, Expert's Help, How to calculate the cost per unit for each product Discussions

Write discussion on How to calculate the cost per unit for each product
Your posts are moderated
Related Questions
using relevant examples discuss the meaning and scope of cost accounting

Outdoor Travel Inc. needs to estimate the cost of capital for the evaluation of capital expenditures. A typical project is financed with 25% debt-to-value ratio (i.e., D/(D+E) =

The following details were extracted from the standard cost card of a component:       Raw Materials              2.82 Kgs @ Rs.4.80 Kg.     Direct Labour            Type I   6

Pauline's Pastry Shop decides to remodel its offices this year. As part of the remodeling, Pauline's trades furniture with a cost of $12,000 that had been expensed in the year of p

1. A company is considering a project that requires an initial investment of $100 million and will pay $20 million of each of the next 10 years, and nothing thereafter. The company

1. The bank added another company's deposit to our account. This would be included on the bank reconciliation as a(n). a) addition to the balance per books. b) subtraction from the

Total Variable Overheads Variances  If Variable Overhead Expenditure Variance =  Shs.1, 330 Variable Overhead Efficiency Variance = Shs.320 Then total variable overheads

Approach in Cost Accounting Cost accounting is based on the framework or concept of cost centers that is all the costs incurred throughout the production process contain to be

The total demand (marginal benefit) curve for visiting Yosemite is as follows: Price = 5000-10*NumberOfTrips -10*TonsOfVisibleTrash.     a. Suppose the quantity of trash=100 ton

A company started with $0 in direct materials, purchased $5,000 of materials, and ended with $300 in materials. Direct labor equaled $4,000. The applied overhead for the period was