Gross rental revenue, Cost Accounting

Operating Income

1. Operating Income is derived from two sources, Rental Income from businesses operating in the warehouse complex and Interest Income of the project operating account (when in positive balance)

  • Details in respect to Operating Interest Income are explained elsewhere in the assignment details.
  • Rental Income is based on industry averages in the area. The annual lease for each store is set relatively low at the inception of the project to attract traders to the complex.  Past experience, demographic trends, economic indicators etc are used to determine the expected level and growth of trading throughout the life of the project.  These figures provide the initial expected rental revenue andthe expected annual growth of annual rental revenue.

Operating Expenses

1. Advertising is calculated as a percentage of Gross Rental Revenue.

2. Council Rates are calculated as a percentage of the value of the land used in the project.  The amount paid for Rates is expected to increase by the inflation rate each year after the initial year of the investment.

3. Light & power (for security lighting and airconditions plant) is a fixed amount per annum projected to increase by the inflation rate each year after the initial year of the investment.  Tenants pay for their own power usage.

4. Telephone costs for the administration office are determined from the following;

  • A fixed rental of equipment over the life of the project.
  • Calls are calculated as a percentage of the Gross Rental Revenue as it is considered that the level of telephone calls is closely related to the commercial activity of the warehouse complex.
Posted Date: 3/2/2013 12:44:36 AM | Location : United States







Related Discussions:- Gross rental revenue, Assignment Help, Ask Question on Gross rental revenue, Get Answer, Expert's Help, Gross rental revenue Discussions

Write discussion on Gross rental revenue
Your posts are moderated
Related Questions
Planned                            Actual                Production                                                         92,000 units                     87,000 units

Bakers Bagels LLC produces and sells 20 types of bagels by the dozen. Bagels are priced at $6.00 per dozen (or $0.50 each) and cost $.020 per unit to produce. The company is consid

Conceptualizing Job Costing Start to develop an understanding of job costing by thinking about the simple illustration. Jack Castle owns an electrical constricting company, Cas

cost accounting as a descriptive/analytical discipline

Material Usage Variance (MUV): This is the variation between the actual quantity of material consumed and standard quantity which should have been consumed, expressed in terms

Determine the Incremental Cost A company currently makes a component that has the given unit cost structure Direct Material Shs. 100

Accounting Records - Nature and Purpose of Cost Accounting The quantitative information employed in the management and cost accounting systems can be obtained from with two ac


Currently the stock of Backstreet Toys (BT) is selling for $20 per share and the risk free rate is5%. a) Draw a payoff diagram for each of the following 3 portfolios: i. Buy

FDP Company produces a variety of home security. Gary Price, the company’s president, is concerned with the fourth quarter market demand for the company’s products. Unless someth