Geometry, Mathematics

What is the better buy?a square pizza measuring 8 inches by 8inches that cost $10 or a round pizza with a 9 inch diameter that also cost $10?
Posted Date: 2/3/2013 8:59:23 AM | Location :







Related Discussions:- Geometry, Assignment Help, Ask Question on Geometry, Get Answer, Expert's Help, Geometry Discussions

Write discussion on Geometry
Your posts are moderated
Related Questions


NUMBER SYSTEMS: Numbers  are intellectual  witnesses  that belong  only  to  mankind. Example: If the H C F of 657 and 963 is expressible in the form of 657x + 963 x -

Example of division of fractions: Example: (4/5)/(2/9) = Solution: Step 1:             Invert the divisor fraction (2/9) to (9/2). Step 2:             Multip

Before going to solving differential equations we must see one more function. Without Laplace transforms this would be much more hard to solve differential equations which involve

If  the  ratios  of  the  polynomial ax 3 +3bx 2 +3cx+d  are  in  AP,  Prove  that  2b 3 -3abc+a 2 d=0 Ans: Let p(x) = ax 3 + 3bx 2 + 3cx + d and α , β , r are their three Z

WRITE the condition that should be fulfilled by two matrices A&B to get the product AB and BA

question..A Circular rug is 6 yards in diameter. Binding for the edge of the rug cost $2.00 per yard . what eill it cost to bind the rug


Graph A graph G = (V, E) contains a (finite) set that is denote by V, or by V(G) if one wishes to make clear which graph is under consideration, and a collection E, or E(G), o