Find the common difference & write the next 3 terms, Mathematics

If the following terms form a AP. Find the common difference & write the next

3 terms3, 3+ √2, 3+2√2, 3+3√2..........

Ans:    d= √2 next three terms 3 + 4 √2, 3 + 5√2, 3 + 6 √2........

 

Posted Date: 4/8/2013 5:41:43 AM | Location : United States







Related Discussions:- Find the common difference & write the next 3 terms, Assignment Help, Ask Question on Find the common difference & write the next 3 terms, Get Answer, Expert's Help, Find the common difference & write the next 3 terms Discussions

Write discussion on Find the common difference & write the next 3 terms
Your posts are moderated
Related Questions
What are some of the interestingmodern developments in cruise control systems that contrast with comparatively basic old systems

Awhat is the meaning and application sk question #Minimum 100 words accepted#

The sum of -4 and a number is equal to -48. What is the number? Let x = the number. Because sum is a key word for addition, the equation is -4 + x = -48. Add 4 to both sides o

If the p th , q th & r th term of an AP is x, y and z respectively, show that x(q-r) + y(r-p) + z(p-q) = 0 Ans:    p th term ⇒ x = A + (p-1) D q th term ⇒ y = A + (

1.What are the strengths and shortcomings of the methods of teaching H T 0 in Examples 1 and 2? 2. a) Think of another activity for getting children to practise H T 0, especia

Larry spends 3/4 hour twice a day walking and playing with his dog. He also spends 1/6 hour twice a day feeding his dog. How much time does Larry spend on his dog each day? Add

Suppose A and B be two non-empty sets then every subset of A Χ B describes a relation from A to B and each relation from A to B is subset of AΧB. Normal 0 fals

Draw a line segment AB of length 4.4cm. Taking A as centre, draw a circle of radius. 2cm and taking B as centre, draw another circle of radius 2.2cm. Construct tangents to each cir

A 64-ounce bottle of detergent costs $3.20. What is the cost per ounce of detergent? To ?nd out the cost per ounce, divide the cost through the number of ounces; $3.20 ÷ 64 =

i need help in math