Changes in variable cost and selling price per unit, Cost Accounting

Changes in Variable Cost and Selling Price per Unit

953_Changes in Variable Cost and Selling Price per Unit.png

The contribution sales ratio is affected by any change in variable cost or selling price per unit. This ratio is a measure of the rate at which profit is being earned and its size demonstrated via the steepness of the slope of the profit volume graph

Line xy displayed the existing profit curve for a company

Fixed costs = OY

The profit at sales volume OS = SX;

Break-even point happens at point B and the margin of safety = M

A rise in selling price and/or a falls in variable cost per unit will rises the contribution; sales ratio resulting in a new point curve yx

A falls in selling price and/or increase in variable cost per unit will decrease contribution; sales ratio resulting in a new profit curve yx2.

Posted Date: 2/7/2013 1:01:05 AM | Location : United States







Related Discussions:- Changes in variable cost and selling price per unit, Assignment Help, Ask Question on Changes in variable cost and selling price per unit, Get Answer, Expert's Help, Changes in variable cost and selling price per unit Discussions

Write discussion on Changes in variable cost and selling price per unit
Your posts are moderated
Related Questions
A process in the industry where a wholesaler needs an amount that is the difference among the manufacturer's price to the wholesaler and the contract price to the resale customer.

A company has developed a new product which it will launch next month. During the initial production phase the company expects to produce 6,400 units in batches of 100 units. The f

Role f marginal costing in management information system

Your company completed the East Side subdivision. The costs are shown in Figure 11-4. The site concrete labor and outside lighting were done by subcontractors. The grading and exca

Mission Foods produces two flavors of tacos, chicken and fish, with the following characteristics: Chicken Fish Selling price per taco $3.00 $4.50 Variable cost p

format of manufacturing,tradind,p/l a/c

cost accounting as a descriptive/analytical discipline

A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: selling price $140 units in begining in

RC School District has a large number of students in need of remedial instruction.  The superintendent of RC School System can allocated her budget between purchasing X units of re

Cost Flow Relationships The following information is available for the first month of operations of Url Inc., a manufacturer of art and craft items: Sales $886,900 Gross profit