Calculate the equivalent units of production, Cost Accounting

A company manufactures two products, Product A manufactured in Process Y and Product B manufactured in Process Z. The following information is available for a period:


Process Y

Process Z

Opening work-in-progress



Raw materials input

$162,180 (18,000 kg)


Conversion costs



Waste material

1,000 kg (Note 1)


Sales value of waste material

$1.60 per kg


Output of finished product

17,000 kg

12,600 units

Closing work-in-progress


1,500 units (Note 2)

Note 1 - In Process Y the normal amount of waste material is 5% of the weight of raw materials input

Note 2 - In Process Z the closing work-in-progress is 100% complete as to raw material and 60% complete as to conversion costs.


(a)    For Process Y, calculate the:

(i)   cost per kg of the expected production of Product A; and

(ii)  total cost of the finished output of Product A.

(b)   For Process Z, calculate the equivalent units of production of Product B in respect of the conversion cost

Posted Date: 2/26/2013 7:20:11 AM | Location : United States

Related Discussions:- Calculate the equivalent units of production, Assignment Help, Ask Question on Calculate the equivalent units of production, Get Answer, Expert's Help, Calculate the equivalent units of production Discussions

Write discussion on Calculate the equivalent units of production
Your posts are moderated
Related Questions
Download the financials of Shoprite , study them, then, using ratio analysis, the cash flow statement, and the segmental breakdown of the results, prepare a statement outlining the

question and answer: XYZ trading purchased 6,850 killos of material at a total cost of 21,920.00. The material price variance was 1,370.00 favorable. The standard price per killo w

Question: Suppose that the stock now sells at $80, and the price will go up by 5% or down by 5% at the end of first six month (t = ½).  Then, the price will either go up by 10%

Q. Can FCA Help Compare Opening A New Landfill Versus Building A Wasteto-Energy Incinerator? Ans. Yes. The principles of FCA are precisely the same no matter how you relat

Calculate the equal monthly payments and the cost of financing on a 25-year mortgage. The cash value of the house today is $500,000. You are paying monthly at a fixed rate of 6% pe

Behavioural Aspects of Standards Budgets and Standards rely heavily on the people who have to work to meet them. Since the detailed nature of standard costing and its involvem

Conan O'Brien Logging and Lumber Company owns 3,300 acres of timberland on the north side of Mount Leno, which was purchased in 2000 at a cost of $650 per acre. In 2012, O'Brien be

Stine Company uses a job order cost system. On May 1 st , the company has a balance in Work in Process Inventory of 3,500 and two jobs in process: Job No. 429 $2,000, and Job No. 4

1. Issuance of stock Prepare journal entries to record the issuance of 100,000 shares of common stock at $20 per share for each of the following independent cases: a. Jacks

CMM is an internationally recognized standard for calculating the maturity of an organization's software development processes and has become the primary benchmark multinational co